Атина е подготвена за инциденти со Анкара во Егејското Море

Сподели со своите пријатели

Евентуалната средба на Самитот на 44 земји во Прага меѓу грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган како чекор кон одмрзнување на билатералните преговори е практично „невозможна мисија“.

Loading...

Во атмосфера на провокации од Анкара, закани со воена сила, а особено по врачувањето на протестна нота на грчкиот амбасадор во Турција со образложение дека Атина дополнително ги вооружува своите острови во Егејското Море и таму преместува воена опрема, тензијата меѓу двете земји дополнително се зголемува.

Турската страна тврди дека Грција на тој начин го прекршува Лозанскиот договор за демилитаризација на регионот недалеку од нивниот брег.

Атина тоа го негира, инсистирајќи дека има право на самоодбрана во време кога турските десантни бродови се подготвени за акција во секој момент, кога продолжуваат провокациите, почнувајќи од десетици секојдневни нарушувања на воздушниот и морскиот простор, до заканите дека турскиот војска може да се појави на грчките брегови преку ноќ.острови, иако тоа беше регулирано со меѓународни договори пред половина век, што го доведува во прашање грчкиот суверенитет.

Грчкиот амбасадор во Турција, Христодулос Лазарис, ја негираше веродостојноста на објавените снимки од дрон и тврдењата на турската агенција Анадолија, на која Анкара се повикува во својата протестна нота, тврдејќи дека наводно станува збор за слетување на десетици оклопни возила и војска. персонал од грчки воен брод на островите Лезбос и Хиос.

Амбасадорот им одговори на турските власти дека нивните обвинувања се неосновани, дека Грција го почитува меѓународното право и не и се заканува на соседната земја со војна.

Турција, веруваат во Грција, продолжува со тактиката на дезинформирање и омаловажување на Атина, во уште еден обид да го привлече вниманието на меѓународната јавност пред претстојните важни собири дека не е таа која го загрозува соседот и предизвикува нестабилност.

Дека причината се амбициите на Грција во Егејското Море, нејзините закани за еднострано проширување на границите на територијалните води од шест на дванаесет наутички милји, што, патем, се параметрите пропишани со меѓународното поморско право, што Турција одбива да ги прифати.

Loading...

Веднаш по предавањето на нотата на грчкиот амбасадор, се огласи и претседателот Ердоган, кој ја обвини Атина за, како што рече, „провокативна политика што нејзините функционери ја користат за политички цели“ и дека во исто време „Грција не претставува ниту политички, економски, или воен соговорник кој им е рамноправен“, бидејќи се „крие зад туѓ скут“…

Турскиот претседател, кој, инаку, има голем број внатрешни проблеми и за кого изборите следната година се крајно неизвесни, сè уште и е лут на Грција поради нејзините добри односи со САД, револтиран од американското присуство во воените бази. особено во оној во Александрополис, како и поради најсовремените американски авиони Ф-35 што ги купува грчкото воздухопловство, додека желбата на Турција да набави бомбардери Ф-16 е сè понеостварлива.

Во својата последна изјава, Ердоган зборува за „опасната политичка игра што ја играат Атина и оние кои ја користат како марионети“, и дека „Грција ќе одговара за мигрантите што ги остави да умрат во Егејот“.

Во исто време, секој ден повеќе од илјада мигранти се обидуваат илегално да ја преминат границата од турска страна кај реката Марица, која станува непробојна благодарение на зголемената контрола, опремата, оружјето и високата ограда подигната долж границата.

Турција продолжува да врши притисок во обид да се потсети и да го повтори сценариото од пред две години, кога десетици илјади мигранти упаднаа на грчката граница кај Марица.

Според локалните медиуми, околу 100.000 мигранти и бегалци се наоѓаат во околината на Александрополис, кои турската полиција и војска систематски ги приближуваат до границата со закана дека насилно ќе се обидат да влезат на грчка територија.

Од говорницата на Обединетите нации, Мицотакис уште еднаш документирано ја предупреди меѓународната јавност за примерите на турско кршење на меѓународното право и фактот дека Анкара ја игра улогата на дестабилизирачки фактор во Источниот Медитеран и пошироко.

Мицотакис јасно постави „црвени линии“, предупредувајќи дека нема да се толерираат обиди за нарушување на суверенитетот, дека Грција ќе може да одговори и да ги брани своите граници.

Loading...

Сепак, Мицотакис му порача на турскиот народ дека Грците не се закана за него, дека не се нивни непријатели, дека се соседи и дека е важно да имаме добри односи.

И покрај тоа што Ердоган рече „Мисотакис, плачи“, факт е дека грчкиот премиер ја остава отворена вратата за решенија преку дијалог, избегнувајќи отворена конфронтација и мирно се спротивставува на секојдневните отворени провокации од Анкара.

Атина сè повеќе, колку и да е опасна, не ја исклучува можноста за намерно предизвикан „жежок инцидент“, како што локалните аналитичари го нарекуваат можен конфликт и вели дека е подготвена да одговори.

Цената што би се платила за ова е неизвесна, бидејќи Грција денес е воено многу помоќна и поподготвена од 1996 година, во времето на инцидентот на границата на војната меѓу двете земји поради ненаселениот остров Ими.