Камбоџа

Сподели со своите пријатели

Камбоџанскиот премиер Хун Сен е позитивен на коронавирусот, поради што ќе го откаже присуството на самитот на Г-20 во Бали, Индонезија, а поради позитивниот тест ќе ги откаже и состаноците на АПЕК во Бангкок подоцна оваа недела. Loading… Хун Сен неодамна беше домаќин на самитот на Асоцијацијата на нациите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефовите на држави од југоисточна Азија, како и други лидери, се собраа денеска во Пном Пен, Камбоџа на самитот на АСЕАН (Асоцијација на државите од Југоисточна Азија) за да разговараат за економските и трговските прашања, како и за ескалацијата на насилството во Мјанмар. Loading… На состанокот во Пном Пен присуствуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камбоџа ќе обезбеди свои експерти за деминирање кои ќе обучуваат украински воени инженери. Loading… Камбоџанскиот премиер Хун Сен изјави дека ќе испрати свои специјални сили во Украина во соработка со Јапонија, пренесе украинска „Правда“. Генералниот директор на Центарот за мини во Камбоџа, Хенг Ратана, рече дека неговата агенција ќе јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку девет ученици се удавија на југот на Камбоџа кога се превртел чамецот што го користеле за да ја преминат реката Меконг. Loading… Спасени се четири лица, двајца ученици и двајца членови на екипажот, а по двајца ученици сѐ уште се трага, соопшти локалната полиција. Полицијата извести и дека наПрочитај повеќе