Јозеф Шиц

Сподели со своите пријатели

Јозеф Шиц, најстариот осуден за злосторства извршени за време на Холокаустот, почина на 103-годишна возраст. Loading… Шиц беше прогласен за виновен минатиот јуни за помагање во ликвидацијата на илјадници затвореници во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен, во близина на Берлин, помеѓу 1942 и 1945 година, јавува Би-Би-Си. Сепак, иако беше осуденПрочитај повеќе