Јенс Столтенберг

Сподели со своите пријатели

Во октомври највисокото дипломатско место во НАТО ќе биде испразнето. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е на функција од 2014 година, во февруари минатата година преку својата портпаролка објави дека нема намера да го продолжи договорот со НАТО. Loading… Од објавата на Столтенберг, во седиштето на НАТО воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува да му пружи помош на Киев, предупреди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Loading… „Претседателот Путин не планира мир, тој планира уште војна“, рече Столтенберг во интервју за Гардијан. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер напиша дека преговорите меѓу Вучиќ и Курти се клучот за стабилноста на регионот. Loading… – Разговорите во Охрид со посредство на ЕУ се важни и очекувам Александар Вучиќ и Аlбин Курти да учествуваат на конструктивен начин и да постигнат напредок. Ова е клучотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија има репутација на бунтовник во Европската унија, а дали таа репутација уште еднаш ќе ја потврди ќе покаже расправата во унгарскиот парламент за прием на Финска и Шведска во НАТО. Loading… Само Унгарија и Турција сѐ уште ги немаат ратификувано протоколите за прием на овие две земји во НАТО,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го повтори својот повик до Турција и Унгарија да им дозволат на Финска и Шведска да се приклучат на западната воена алијанса. Loading… „Време е да се ратификуваат и целосно да се поздрават и Финска и Шведска како членки“, рече Столтенберг вчера во Хелсинки,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Украина ќе стане членка на НАТО „долгорочно“. Loading… „Сојузниците во НАТО се согласија Украина да стане членка на нашата алијанса, но тоа е и долгорочна перспектива“, изјави Столтенберг за новинарите за време на посетата на главниот град на Финска, Хелсинки. Првиот човекПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека западното снабдување со муниција не е одржливо, бидејќи потрошувачката е превисока, пренесува SkyNews. Loading… Столтенберг рече дека конфликтот во Украина сега станува „битка за логистика“, така што сојузниците на Украина мора да го зголемат производството. „Единствениот начин да ја одржиме нашата поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека на Русија „не смее“ да ѝ се дозволи да победи во војната со Украина и изрази загриженост за можноста Кина да ја поддржи Москва во тој вооружен конфликт. Loading… „Путин не смее да победи, тоа би било опасно за нашата безбедностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека жали што Русија одлучила да го суспендира учеството во новата повелба СТАРТ и оцени дека со таа одлука „целокупната архитектура за контрола на вооружувањето е демонтирана“. Loading… „Жалам за денешната најава на Русија да го прекине учеството во Повелбата за новПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека нема знаци дека Русија се подготвува за мир. Loading… За време на заедничката конференција со американскиот државен секретар Антони Блинкен, Столтенберг рече: „За жал, не гледаме знаци дека Русија се подготвува за мир. Напротив, Москва се подготвува за нови воени офанзиви. Затоа,Прочитај повеќе