Јакутск

Сподели со своите пријатели

Арктичкото време зафати делови од Русија во вторникот, при што температурите во дивината во Сибир се спуштија до минус 58 целзиусови степени. Loading… Јакутск, еден од најстудените градови во светот лоциран на околу 5.000 километри источно од Москва, беше покриен со ледени облаци и магла, покажаа снимките од дрон. „ДојдовПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делови од Русија беа зафатени од екстремен студ, а во областа Магадан поради мраз од минус 50 степени целзиусови беше откажана наставата во многу села во централните делови на тој регион, јавува РИА Новости. Loading… Причина за наглото опаѓање на температурата на воздухот во регионот е антициклонот од Јакутија. –Прочитај повеќе