Во Јакутија температурата падна на -61 степен

Сподели со своите пријатели

Делови од Русија беа зафатени од екстремен студ, а во областа Магадан поради мраз од минус 50 степени целзиусови беше откажана наставата во многу села во централните делови на тој регион, јавува РИА Новости.

Loading...

Причина за наглото опаѓање на температурата на воздухот во регионот е антициклонот од Јакутија.

– Ноќта на 11 јануари во централните региони на регионот Магадан се очекува температурата да се спушти до 56 степени под нулата. Главната управа на руското Министерство за вонредни ситуации за регионот Магадан им препорачува на локалните жители да не да патуваат долги растојанија и да поминуваат помалку време на отворено за да се избегнат смрзнатини“, соопшти главната управа на Министерството за вонредни ситуации на Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Подготвуваме нешто за годишнината од почетокот на војната во Украина

Метеоролозите во Уфа веќе втор ден регистрираат пад на минималната температура до минус 39 степени, соопшти Башкирското одделение за хидрометеорологија.

На северот на Јакутија од 12 јануари се очекуваат силни мразови до минус 65 степени Целзиусови, соопшти Одделот за хидрометеорологија и мониторинг на животната средина на Јакутија.

Според податоците на Јакутск УГМС, од 12 јануари арктичката, студена воздушна маса од северозапад ќе се пресели во западните, а потоа во централните предели.

До 16 јануари се предвидува силен мраз во поголем дел од републиката, а во населените места ќе има појава на магла.

– Температурата на воздухот во централните предели понекаде изнесува минус 53-58 степени, на места во северните предели и до минус 60-65 степени. Целзиусови“, се вели во прогнозата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Америка е директно вклучена во експлозиите на Северен тек

Претходно беше објавено дека температурата на воздухот во селото Жилинда во Јакутија во вторникот се спуштила до минус 61 степен.