Исламски џихад

Сподели со своите пријатели

Израелски војници утрово го убиле командантот на палестинскиот Исламски џихад во Тубас на окупираниот Западен Брег, јавија палестинските медиуми. Loading… Министерството за здравство на палестинските власти објави дека тројца Палестинци биле убиени за време на судирите во областа и блискиот камп Фарах. Еден од убиените е идентификуван како 26-годишниот МухамедПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како дел од долгорочните планови за измама, за да ги убеди Израелците дека не сака конфликт, Хамас им дал разузнавачки информации за Исламски џихад, втората терористичка организација во Газа, пренесува „Вашингтон пост“. Loading… „Хамас му достави на Израел разузнавачки информации за Исламскиот џихад за да го зајакне впечатокот дека тиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Исламскиот џихад, Зијад Нахалах, синоќа, еден ден по стапувањето во сила на примирјето, се закани дека ќе продолжи со нападите врз Израел доколку двајца членови на палестинската екстремистичка организација не бидат ослободени од израелскиот затвор. Loading… Во интервју за телевизиската мрежа „Палестина денес“ на Исламскиот џихад, Нахалах речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц им нареди на вооружените сили на Израел да продолжат со офанзивните акции против палестинската екстремистичка група Исламски џихад во Појасот Газа, соопшти денеска кабинетот на министерот. Loading… Утринава Ганц одржал состанок со началникот на израелските вооружени сили Авив Кохави и други високи воени иПрочитај повеќе