Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Исламскиот џихад, Зијад Нахалах, синоќа, еден ден по стапувањето во сила на примирјето, се закани дека ќе продолжи со нападите врз Израел доколку двајца членови на палестинската екстремистичка организација не бидат ослободени од израелскиот затвор.

Loading...

Во интервју за телевизиската мрежа „Палестина денес“ на Исламскиот џихад, Нахалах рече дека прекинот на огнот е воспоставен под услов Израел да го ослободи Басам ал Саади, водачот на организацијата на Западниот брег и Калил Авауде, кој моментално штрајкува со глад во знак на протест во притвор, а против него не е покренато обвинение.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Дури и најмала инвазија од страна на Израел би предизвикала голем и остар одговор

„Од самиот почеток инсистиравме двајцата лидери да бидат ослободени, братот што штрајкува со глад и Басам ал-Саади. Непријателот се обиде полека да се согласи со тоа барање, но на крајот тој ги исполни, директните египетски гаранции дека нашиот брат муџахедин Калил Авауде ќе биде пуштен од болница утре, а потоа ќе си оди дома, а за Басам ал Саади добивме директно писмено ветување дека Египет ветува дека ќе биде пуштен што е можно поскоро“, рече Нахала.

Израелските власти негираа дека е постигнат таков договор и изјавија дека немаат намера да ослободат ниту еден од двајцата уапсени.

Нахалах рече и дека неговата организација го известила Египет дека Израел има една недела да ги ослободи затворениците или ќе го отповика примирјето, пренесоа израелските медиуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Експлозија во фабрика за оружје во Велика Британија

„Сакам да појаснам дека ако Израел, непријателот, не ги исполни барањата за кои се договоривме, ќе сметаме дека воопшто нема прекин на огнот, дека е ништовен и ќе продолжиме со борбата, ако даде Господ. Nепријателот не ги исполнува обврските во согласност со договорот, нема да се двоумиме во момент да ја обновиме борбата“, рече лидерот на Исламскиот џихад.

Минатиот петок израелската армија почна со воздушни напади врз Појасот Газа, каде што се наоѓа Исламскиот џихад, поради конкретната закана од противтенковски оган од таа територија.

Нахала тој ден беше во Техеран. На заканата и претходеше апсење на Сади на друга палестинска територија, Западниот Брег.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  КАНАДА: Шестмина уапсени за најголемата кражба во историјата на земјата

„Исламски џихад“ одговори со ракетни истрели во правец на Израел. Во конфликтот, кој заврши синоќа во 23 часот и 30 минути, загинаа 44 Палестинци, од кои 15 деца и четири жени, а 311 беа ранети. На израелска страна нема жртви.