Исак Херцог

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 40 видени Израелци – поранешни безбедњаци, познати научници и лидери во светот на бизнисот, испратија писмо до претседателот на државата и до претседателот на парламентот со барање премиерот Бенјамин Нетанјаху да биде сменет од функцијата бидејќи, според нив, тој претставува „егзистенцијална“ закана за Израел, пишува денеска Си-Ен-Ен. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог рече дека нема ништо „пострашно и побесмислено“ од тужбата против Израел дека извршил „геноцидни дејствија“ врз Палестинците во војната во Газа, поднесена до Меѓународниот суд на правдата (МСП). Loading… Херцог на средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја критикуваше Јужноафриканската Република за поднесување тужба доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека се надеваат дека „хуманитарната пауза“ постигната со Хамас ќе биде продолжена и дека ќе продолжат деталните разговори со израелската влада за патот што треба да го следат во Појасот Газа, пренесува Анадолија. Loading… Блинкен, кој дојде во Израел како дел од турнејата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот и сопственик на социјалната мрежа Икс, Илон Маск, денеска во Ерусалим треба да разговара со израелскиот претседател Исак Херцог за борбата против антисемитизмот на интернет, соопшти израелското претседателство. Loading… Во разговорот кој ќе се одржи попладне ќе учествуваат претставници на семејствата на заложниците кои ги држи палестинскиот Хамас, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави дека Израел не може да остави „вакуум“ во Појасот Газа и дека израелските сили ќе мора да одржат силно воено присуство во областа. Loading… Херцог рече дека израелската влада разгледува многу идеи како да управува со Газа по крајот на конфликтот со палестинската милитантна групаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата цел што треба да ја имаме денес е ослободување на сите заложници без никаква разлика, бидејќи е страшно злосторство да се поигрува со животите на децата, возрасните, постарите, цивилите, војниците, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Loading… По пристигнувањето во Тел Авив, тој се сретна со семејствата на 18Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“. Loading… Според „Џерусалим пост“, разговорите кои започнале во неделата вечерта продолжиле до раните утрински часови во понеделникот, пренесува Хина. Лидерите на екстремно десничарската коалициска влада на Израел треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“ во понеделникот наутро. Loading… Десетици илјади луѓе спонтано се собраа во Тел Авив за да протестираат поради тоа што израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го разреши министерот за одбрана ЈоавПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог предложи алтернатива на промените во правосудството што ги спроведува екстремно десничарската коалиција на власт во Израел предводена од Бенјамин Нетанјаху, што предизвика масовни протести. Loading… Херцог го откри предлогот за време на вечерното телевизиско обраќање, предупредувајќи: „Секој што мисли дека вистинската граѓанска војна, човечкиот живот, еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од идните министри во кабинетот на Бенјамин Нетанјаху предложи на израелските лекари да им се дозволи да одбијат лекување на ЛГБТК пациенти поради религиозни причини. Loading… Нејзиниот говор ги засили стравувањата дека новата влада ќе претставува закана за правата на хомосексуалците. Израелскиот претседател Исак Херцог ја осуди растечката анти-ЛГБТКПрочитај повеќе