Исак Херцог

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“. Loading… Според „Џерусалим пост“, разговорите кои започнале во неделата вечерта продолжиле до раните утрински часови во понеделникот, пренесува Хина. Лидерите на екстремно десничарската коалициска влада на Израел треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“ во понеделникот наутро. Loading… Десетици илјади луѓе спонтано се собраа во Тел Авив за да протестираат поради тоа што израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го разреши министерот за одбрана ЈоавПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог предложи алтернатива на промените во правосудството што ги спроведува екстремно десничарската коалиција на власт во Израел предводена од Бенјамин Нетанјаху, што предизвика масовни протести. Loading… Херцог го откри предлогот за време на вечерното телевизиско обраќање, предупредувајќи: „Секој што мисли дека вистинската граѓанска војна, човечкиот живот, еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од идните министри во кабинетот на Бенјамин Нетанјаху предложи на израелските лекари да им се дозволи да одбијат лекување на ЛГБТК пациенти поради религиозни причини. Loading… Нејзиниот говор ги засили стравувањата дека новата влада ќе претставува закана за правата на хомосексуалците. Израелскиот претседател Исак Херцог ја осуди растечката анти-ЛГБТКПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог ќе побара од Бенјамин Нетанјаху да формира нова влада во недела, соопштија од кабинетот на претседателот. Loading… Најавата дојде откако претседателот во петокот ги заврши политичките консултации со избраните фракции, во кои 64 членови на 120-члениот парламент на Израел препорачаа Нетанјаху да формира нова коалиција, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе