Херцог: Не можеме да оставиме вакуум во Газа, ќе одржиме силно воено присуство

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави дека Израел не може да остави „вакуум“ во Појасот Газа и дека израелските сили ќе мора да одржат силно воено присуство во областа.

Loading...

Херцог рече дека израелската влада разгледува многу идеи како да управува со Газа по крајот на конфликтот со палестинската милитантна група Хамас.

„Ако се повлечеме, тогаш кој ќе ја преземе областа? Не можеме да оставиме вакуум. Никој нема да сака Газа повторно да стане терористичка база“, изјави израелскиот претседател во интервју за „Фајненшл тајмс“.

На прашањето за израелските воени активности околу болниците во Газа, Херцог нагласи дека тие се спроведуваат „на многу, многу внимателен начин“ и дека Израел сака да ги заштити цивилите.

Израелскиот претседател рече дека неговата земја ги почитува своите сојузници и „многу внимателно“ го слуша Вашингтон, но сепак истакна дека „на крајот на денот имаме должност да го заштитиме нашиот народ“.

Херцог изјави дека прв приоритет на Израел е да ги ослободи околу 240-те заложници кои ги држеше Хамас во Појасот Газа.

Тој рече дека Израел работи на олеснување на испораката на поголема хуманитарна помош за Појасот Газа.

„Точно е дека има области во Газа кои се во многу тешка ситуација. Тоа е затоа што тоа е воена зона, но ние се обидуваме“, рече Херцог.

Loading...