ирска

Сподели со своите пријатели

Ирскиот премиер Лео Варадкар во средата објави дека се повлекува од функцијата премиер и лидер на владејачката партија Фин Гаел од лични и политички причини. Loading… „Денеска поднесувам оставка како претседател и лидер на партијата Фин Гаел и ќе поднесам оставка од функцијата премиер штом мојот наследник ќе ја преземеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирскиот претседател Мајкл Хигинс е пренесен во болница откако се чувствувал лошо, пишува Гардијан. Loading… Хигинс (82) беше пренесен во Даблин на тестови во четвртокот, откако беше прегледан од лекар во неговата официјална резиденција во главниот град Арас ан Ухтаран. Превентивно е пренесен во болница. Портпаролот на претседателската резиденција изјавиПрочитај повеќе

a car driving down a dirt road next to tall buildings

Сподели со своите пријатели

Ирска денеска објави дека ќе ја поддржи Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) со 20 милиони евра и ги повика земјите кои го прекинаа финансирањето да продолжат и да ја прошират својата поддршка на агенцијата. Loading… Во 2023 година, Даблин директно придонел за UNRWAПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирска и Шпанија побараа од Европската комисија „итно да разгледа дали Израел ги исполнува своите обврски за почитување на човековите права“. Loading… Оваа информација ја објави шпанскиот премиер Педро Санчез на Х. „Ние, исто така, потсетуваме на ужасот од 7 октомври и повикуваме на ослободување на сите заложници и итенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во главниот град на Република Ирска, Даблин, имаше масовни и насилни демонстрации, каде што настана вистински хаос. Loading… Сè било предизвикано од напад со нож врз неколку лица, кој се случил попладнето во четвртокот на 23 ноември.   Immigrants are looting shops in Dublin Ireland. #Dublin #Ireland pic.twitter.com/auYPinysft — NehaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мистериозно зуење се слуша ноќе во град во Северна Ирска, што го натера градскиот совет да го истражи неговиот извор. Loading… Жителите на Омаг, округот Тајрон, се пожалија дека не можат да заспијат поради „постојаното зуење“, а извештаите за звукот првпат се појавија кон крајот на октомври, пишува The Telegraph.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банката на Ирска се соочи со криза откако вчера вечерта илјадници нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат големиот дефект на компјутерот. Loading… Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство иПрочитај повеќе

a person in a red shirt and white gloves

Сподели со своите пријатели

Ужалената мајка и нејзиниот адвокат се цел на кампања на злоупотреба, откако тужеа весник со теории на заговор кој лажно тврдеше дека нејзиниот син починал од вакцина против Ковид. Loading… Ирскиот весник The Irish Light постојано ја злоупотребува Едел Кембел на интернет, а нивните поддржувачисе заканија на нејзиниот адвокат соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирскиот премиер Лео Варадкар изјави денеска дека нема непосредна закана за земјата од Русија, но додаде дека официјалните лица „мора да направат“ повеќе кога станува збор за следење на ситуацијата. Loading… „Постојат две области во кои работиме со нашите партнери. Една од нив е да се осигураме дека цевководите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден, горд ирско-американец, е на тридневна турнеја низ Ирска и ќе се обрати во парламентот во Даблин во четврток и ќе присуствува на банкет во замокот во Даблин, додека неговиот фокус се префрла од северноирскиот мир кон славењето на наследството. Loading… „Чувството е прекрасно. Се чувствувам какоПрочитај повеќе