Иран (Page 22)

Сподели со своите пријатели

Иран ги осуди новите санкции наметнати од Европската унија (ЕУ) врз нејзините функционери и институции, најавувајќи дека наскоро ќе одговори со реципрочни мерки. Loading… Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Насер Канани, санкциите на ЕУ ги нарече кршење на меѓународното право и јасен пример за мешање во внатрешните работи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации изрази длабока загриженост во Женева во вторникот поради насилството на иранските безбедносни сили врз демонстрантите на улиците на иранските градови. Loading… Извештаите велат дека загинале 23 малолетници, а многу други се повредени. „Постојаната, непотребна и непропорционална употреба на сила против демонстрантите мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранската атлетичарка Елназ Рекаби (33), која се најде на насловните страници затоа што одби да носи хиџаб додека ја претставуваше својата земја на азиското првенство во спортско качување во Сеул во неделата, наводно исчезнала. Loading… Извори блиски до Рекаба за Би-Би-Си изјавиле дека од понеделникот вечерта не можат да стапатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска го обвини американскиот претседател Џо Бајден за поттикнување „хаос, терор и уништување“ во Иран, пренесе агенцијата ИРНА. Loading… – Американскиот претседател, кој си дозволува со своите коментари да поттикнува хаос, терор и уништување во друга земја, треба да се потсети на вечните зборови на основачотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран објави дека не и доставил дронови на Русија што би биле користени во војната во Украина. Loading… Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Техеран, Насер Канани, рече дека тврдењата дека Иран ѝ испорачува дронови на Русија „имаат политички амбиции и се шират од западни извори“. „Не ѝ дадовмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, во понеделникот изјави дека во моментов не очекува напредок во разговорите за заживување на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година. Loading… – Не очекувам никаков напредок, срамота е бидејќи бевме многу блиску до постигнување напредок – изјави Борел предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирански функционер потврди дека неколку средношколци уапсени за време на протестите биле испратени во кампови за превоспитување за да го „едуцираат и корегираат“ нивното однесување откако биле приведени за време на антивладините демонстрации предизвикани од смртта на млада жена во притвор за наводно погрешнo носење хиџаб. Loading… Министерот за образованиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата за човекови права во Иран (ИЧП) денеска објави дека најмалку 201 лице, меѓу кои 23 деца, биле убиени во протестите низ Иран. Loading… Оваа група, со седиште во Осло, предупреди дека најверојатно има повеќе мртви во „крвавата пресметка“ на властите со демонстрантите кои протестираат поради смртта на 22-годишната ИранкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, антивладините протести ги нарече немири организирани од иранскиот непријател, објави денеска новинската агенција Тасним. Loading… Хамнеи рече дека непријателот организирал немири во Иран против големиот напредок на земјата во развојот и достигнувањата, пренесе Ројтерс. Низ Иран веќе еден месец се одржуваат протести заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Емир-Абдолахиан, насочен кон некои европски земји кои ја критикуваат полициската интервенција во демонстрациите што започнаа по смртта на девојчето Махса Амини, рече дека нема да дозволат да биде цел на националната безбедност на нивната земја. Loading… Во соопштението објавено на веб-страницата на Министерството, сеПрочитај повеќе