Иран (Page 21)

Сподели со своите пријатели

Советот за човекови права на Обединетите нации ќе одржи итен состанок оваа недела за да го разгледа покренувањето меѓународна истрага за смртоносното задушување на масовните протести што го потресуваат Иран, пренесува АФП. Loading… Во четврток, Советот за човекови права на ОН треба да биде домаќин на специјална седница за „влошенатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две истакнати ирански актерки беа уапсени поради јавна поддршка на масовните антивладини протести, јавуваат државните медиуми во таа земја. Loading… Хенгамех Газиани и Катаџун Риахи се обвинети за дејствување против иранските власти, според новинската агенција Ирна. Во јавноста се појавиле без шамии И двете жени претходно во јавноста се појавилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирански проектили и дронови синоќа погодија бази на иранските курдски опозициски групи во Ирак, соопштија членови на курдската партија. Loading… Демократската партија на Ирански Курдистан, курдска иранска група во егзил во Ирак, соопшти дека ирански ракети земја-земја и дронови ги погодиле нејзините бази и блиските бегалски кампови во Која иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 58 деца наводно се убиени во Иран од почетокот на антирежимските протести, а групите за човекови права тврдат дека деца на возраст од осум години се меѓу жртвите на насилството извршено од припадници на државните безбедносни служби. Loading… Според тврдењата на иранските активисти за човекови права од организацијата ХРА,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел го обвини Иран дека извршил напад со дрон камиказа врз танкер со нафта во близина на брегот на Оман, објави Си-Ен-Ен. Loading… Беспилотно самоуништувачко летало го нападна танкерот „Циркон Пацифика“ под либериско знаме, кој носел црвен дизел во вторникот околу 22 часот, но не предизвикал поголема штета, изјави американскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските безбедносни сили пукале во луѓе на метро станица во Техеран и тепале жени кои не носеле хиџаб, пишува Гардијан. Loading… Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат патници кои трчаат кон излезите, при што многумина паѓаат и прегазени, откако полицијата пукаше во луѓето на станицата на метрото. Полицајците биле снимениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На конференцијата посветена на забраната на смртната казна во светот, германската министерка за надворешни работи Аналена Барбок го критикуваше Иран дека воведува смртна казна и репресија врз членовите на опозицијата. Loading… Говорејќи на Светскиот конгрес против смртната казна во Берлин, каде што учествуваат околу 90 делегации од целиот свет, БербокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските власти денеска остро ги критикуваа новите санкции воведени од Европската унија (ЕУ) и додадоа дека го задржуваат правото да одговорат на нив, пренесе агенцијата Ирна. Loading… „Со својата навика да воведува санкции, ЕУ ја губи секаква рационалност и сериозност. Со тој погрешен пристап, Европа го намалува опсегот на своитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два месеци по смртта на 22-годишната Иранка Махса Амини во полициски притвор, министрите за надворешни работи на ЕУ воведоа втор пакет санкции против властите во Иран. Loading… Амини почина откако беше уапсена од верската полиција поради наводно неправилно носење на традиционалната марама. Нејзината смрт предизвика огромен бран протести низ целатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во понеделникот дека не верува дека какви било нови предлози би можеле да помогнат за заживување на иранскиот нуклеарен договор во блиска иднина, додавајќи дека најверојатно ќе биде потребна „нова рамка“ за да се реши проблемот, пренесува Хина. Loading… Запрашан на радиото „Франс Интер“ далиПрочитај повеќе