Ирак (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Четворица турски војници загинаа во судир со милитанти во северен Ирак, објави турското Министерство за одбрана. Loading… Министерството соопшти дека инцидентот се случил во регион каде Турција спроведувала прекугранична операција, додаде Ројтерс. Сѐ уште не се објавени повеќе детали.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската војска соопшти дека извршила воздушни напади во сирискиот Деир ал-Зор во вторникот врз објекти што ги користат групите поврзани со елитната иранска Револуционерна гарда (ИРГЦ). Loading… Нападите дојдоа дури и кога САД имаа за цел да одговорат на нацрт-договорот предложен од Европската унија со кој ќе се врати нуклеарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирачките спасувачки служби очајнички трагаат по преживеани затрупани под урнатините откако лизгање на земјиште погоди шиитско светилиште, при што загинаа најмалку четири лица. Loading… Официјалната ирачка новинска агенција ИНА, повикувајќи се на службата за цивилна одбрана, објави дека четири тела биле извлечени од урнатините на храмот на Катарат ал ИмамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека вниманието на светските медиуми е насочено кон Украина, турската армија започна нова воена операција против курдските вооружени формации во северен Ирак. Loading… Го носи кодното име „Тесна песна“ и се спроведува во три ирачки области: Метина, Зап и Авашин-Басјан.   Киев: Најмалку три лица загинаа во гранатирањето на ХарковПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најпознатите светски диктатори кои човештвото некогаш ги имало, секако е Садам Хусеин. Долгогодишниот лидер на Ирак убиен е на 30. декември 2006. година, а три години пред него Удај и Кусај, неговите синови. Кога е убиен Удај Хусен, многумина по прв пат во животот здивнале. Имало многу ИрачаниПрочитај повеќе