Ирак

Сподели со своите пријатели

Ирачката паравоена група Катаиб Хезболах денеска на социјалните мрежи објави дека пет нејзини членови биле убиени во американски напади во областа Џурф ал-Сахар, јужно од Багдад. Loading… Пентагон во вторникот потврди дека неколку членови на проиранската милиција во Ирак биле убиени во напад на американски воен авион, кој претходно истрелалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската војска изврши напади врз два објекти во Ирак, соопштија американски воени извори. Loading… „Силите на американската Централна команда извршија дискретни, прецизни напади врз два објекти во Ирак“, се вели во соопштението на американската војска. „Нападите беа директен одговор на нападите врз американските и коалициските сили од страна на ИранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два вооружени беспилотни летала ја нападнаа ирачката воздухопловна база Аин ал Асад, во која се сместени американските сили, но нема жртви или штети, изјавија денеска за Ројтерс безбедносни и владини извори во Багдад. Loading… Во понеделникот со четири ракети од типот „Качуша“ беше извршен напад врз воздухопловната база Аин алПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведската полиција уапси жена која испрскала антиисламски активист со прашок од противпожарен апарат додека протестирал пред иранската амбасада во Стокхолм со палење на муслиманската света книга Куран. Loading… Таа жена беше однесена и осомничена за нарушување на јавниот ред и мир и насилно однесување кон полицаец, а активистот Салван Момика,Прочитај повеќе

aerial view of city buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Официјалниот медиумски регулатор во Ирак вчера им нареди на сите медиуми и социјални мрежи кои работат во оваа арапска земја да не го користат терминот „хомосексуалност“, туку наместо тоа да ја користат фразата „сексуална девијација“. Loading… Ирачката комисија за комуникации и медиуми (ЦМЦ) исто така објави дека е забранета употребатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претходно најавената посета на германскиот министер за одбрана Борис Писториус на Ирак беше откажана поради безбедносни причини, јавува Анадолија. Loading… Германското Министерство за одбрана соопшти дека, по насилствата пред шведската амбасада во Багдад, Федералната канцеларија за криминалистичка полиција наредила посетата на Писториус да се одложи. Најавено е и дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици демонстранти утрово упаднаа во шведската амбасада во центарот на Багдад, главниот град на Ирак, прескокнувајќи ги ѕидовите и палејќи оган во знак на протест против најавеното палење на Куранот во Шведска. Loading… Според очевидци на Ројтерс, ирачките безбедносни сили се распоредени во внатрешноста на амбасадата, а од зградата извираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирачката влада и францускиот производител на нафта TotalEnergy денеска потпишаа долго одложуван договор вреден 24,64 милијарди евра. Loading… Овој договор се однесува на четири проекти поврзани со нафта, гас и енергија од обновливи извори во Ирак, пренесува Ројтерс. Договорот беше потпишан во 2021 година и предвидуваше почетна инвестиција од 9,13Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Превртена во пристаништата на реката Шат ал-Араб во Басра во јужен Ирак, рѓосаната урнатина на јахтата на Садам Хусеин е доказ за неговото железно владеење кое заврши со американската инвазија на Ирак пред две децении. Loading… Јахтата Ал-Мансур, долга 121 метар, била симбол на богатството и моќта на Садам воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две децении откако американската инвазија на Ирак го собори Садам Хусеин, земјата богата со нафта сè уште е полна со воени лузни и е далеку од либералната демократија што ја замислуваше Вашингтон. Loading… Војната на претседателот Џорџ В. Буш, започната по нападите од 11 септември, е запаметена по огромната американскаПрочитај повеќе