Конашенков: Соборивме хеликоптери, ракети ХИМАРС…

Сподели со своите пријатели

Руските воени сили соборија два хеликоптери Ми-8 на украинските воздухопловни сили во самопрогласената Народна Република Доњецк, како и повеќецевни ракетни системи HIMARS, две борбени возила од ракетниот систем Град и самоодна хаубица. Украинската армија, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Loading...

Тој изјави дека руските војници напредуваат во правец на Доњецк.

На таа рута се уништени два оклопни транспортери и четири оклопни возила“, изјави Конашенков, пренесе ТАСС.

Тој додаде дека руските сили го зазеле местото на Доножњанка во регионот Запорожје кога уништиле три оклопни транспортери и две оклопни борбени возила и кога украинските сили, кога рече, биле убиени 140 украински војници.

Портпаролот рече дека руските системи за противвоздушна одбрана уништиле осум украински беспилотни летала во близина на самопрогласената Луганска народна република, а пет тенкови, седум оклопни возила и четири пикап се уништени во областа Красној Лиман.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.