Конашенков: Уништено украинското артилериско оружје и воени објекти

Сподели со своите пријатели

Руските војници вклучени во специјална воена операција уништија две хаубици од полско производство во Доњецката Народна Република, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков.

Loading...

„Како дел од артилериските контра напади, две самоодни хаубици „Краб“ од полско производство беа уништени на стрелачки позиции во близина на населбите Иванопоље и Звановка во Доњецката Народна Република (ДНР), од каде што украинските сили гранатираа станбени области“, рече Конашенков, ТАСС. извештаи.

Тој додаде дека две украински хаубици Д-20 се уништени во близина на населбата Невски во Луганската Народна Република.

Според неговите зборови, на 31 декември вооружените сили на Русија извршиле прецизни удари врз објектите на украинската одбранбена индустрија вклучени во производството на борбени беспилотни летала.

Конашенков потврди дека руски борбен авион соборил украински хеликоптер Ми-8 во Народна Република Доњецк.

Руските сили продолжуваат да напредуваат долж линијата на фронтот во Доњецк. „Над 110 украински војници загинаа во артилериски оган и други борбени активности на руските сили, додека две пешадиски борбени возила, пет оклопни борбени возила и седум автомобили беа уништени“, рече Конашенков.

Според него, руските сили ја уништиле мобилната радарска станица на украинската армија и радарот против батерии NTPK-50 од американско производство, инсталиран во Народна Република Доњецк.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...