Русија: Уништени голем број украинската војска, оружје и опрема

Сподели со своите пријатели

Голем број припадници на резервните сили на Вооружените сили на Украина, оружје и воена опрема, кои пристигнаа на истовар на железничката станица Калининдорф во Херсонската област, беа уништени – изјави на брифингот портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, пренесе Интерфакс.

Loading...

Според неговите зборови, во изминатите 24 часа оперативно-тактичката и воената авијација, ракетните сили и артилерија на Руската Федерација погодиле девет командни пунктови на вооружените сили на Украина.

Покрај тоа, како што рече Конашенков, уништени се девет магацини со ракетно и артилериско оружје и муниција во областите Краматорск, Николаев, Красноје во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), Малиновка во Харковската област, Гуља Поље, Самојловка во Запорожје, како и три складишта за гориво во областите Харков, Богодухов и Чугуев.

Тој исто така изјави дека четири украински беспилотни летала биле соборени во еден ден во областите на населбата Коробочкино во регионот Харков, Первомајскоје, Јасиноват (ДНР).

Тој додаде дека од почетокот на специјалната воена операција, 267 авиони, 148 хеликоптери, 1.747 беспилотни летала, 365 противвоздушни ракетни системи, 4.334 тенкови и други оклопни борбени возила, 3.310 теренска артилерија и минофрлачи, како и 4.922 специјални единици на возила се уништени.