Руската армија собориla Сухој, Миг и два хеликоптери Ми-8

Сподели со своите пријатели

Напаѓачки авиони на руските воздушни сили соборија два украински воени авиони (Су-25 и МиГ-29) во ДНР, додека системи за противвоздушна одбрана соборија два украински воени хеликоптери Ми-8, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Игор Конашенков.

Loading...

Покрај тоа, во текот на изминатиот ден биле уништени десет дронови во регионот на ДНР и Запорожје.

Две ракети истрелани од повеќецевни ракетни фрлачи Химарс2 беа пресретнати и во Народна Република Доњецк.

Портпаролот додаде дека тактичка група на вооружените сили на Украина била уништена во правец на Купјан во областа Харков.

Во борбите загинале 65 украински војници, а уништени се две пешадиски борбени возила и два пикап.

Успешната офанзива на руските единици продолжува во правец на Доњецк. Во текот на денот загинале повеќе од 70 украински војници, а биле уништени два тенкови, четири оклопни борбени возила и четири пикап камиони.

Во јужниот правец на Доњец, единиците на вооружените сили на Украина извршија неуспешен обид за контранапад во правец на населбата Никољско во ДНР.

Украинските сили беа вратени на првобитните позиции. Уништено е и складиштето за муниција на Вооружените сили на Украина во близина на селото Каменско во областа Запорожје.

Loading...

Од почетокот на специјалната воена операција вкупно 339 авиони, 180 хеликоптери, 2.628 беспилотни летала, 391 противвоздушни ракетни системи, 6.996 тенкови и други оклопни борбени возила, 910 борбени возила за повеќецевни ракетни системи, 36, Уништени се парчиња и минофрлачи, како и 7.477 единици.специјални воени возила, соопшти руското Министерство.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.