Хималаи

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во поројните поплави предизвикани од излевање на глечерното езеро на индиските Хималаи денеска се искачи на 74, а 101 лице се водат како исчезнати, соопштија локалните власти. Loading… Претходните денови во таа област во североисточна Индија врнеше силен дожд, што предизвика покачување на нивото на водата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силниот дожд на индиските Хималаи предизвика лизгање на земјиштето за време на викендот, при што загинаа најмалку 18 луѓе, а десетици останаа затрупани под урнатините или исчезнати, соопштија официјални лица во понеделникот. Loading… Невообичаено обилните дождови и топењето на глечерите доведоа до смртоносни поплави во планините на Индија и соседнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадници на индо-тибетанската гранична полиција носат воена униформа, со дебели чизни и тешки јакни. Нивната работа е да ја чуваат големата граница помеѓу Индија и Кина, каде температурите на планината често паѓаат далеку под нулата. Покрај своите редовни должности, припадниците на полицијата вежбаат и јога на Хималаите. На исклуителни локацииПрочитај повеќе