Најмалку 18 загинати во лизгање на земјиштето на Хималаи

Сподели со своите пријатели

Силниот дожд на индиските Хималаи предизвика лизгање на земјиштето за време на викендот, при што загинаа најмалку 18 луѓе, а десетици останаа затрупани под урнатините или исчезнати, соопштија официјални лица во понеделникот.

Loading...

Невообичаено обилните дождови и топењето на глечерите доведоа до смртоносни поплави во планините на Индија и соседните Пакистан и Непал во изминатата година или две, при што владините претставници се повеќе ги обвинуваат климатските промени.

Телевизиските снимки од индиската држава Химачал Прадеш покажуваат куќи срамнети со земја, автобуси и автомобили висат од рабовите на клисурите откако патиштата попуштиле, и стотици луѓе на местата за спасување додека работниците за итна помош се мачеле да ги расчистат урнатините.

– Повторно, трагедија го погоди Химачал Прадеш, со непрестајни врнежи од дожд во последните 48 часа – изјави шефот на локалната власт Сухвиндер Синг во објава на платформата за пораки X, порано позната како Твитер.

– Од различни делови на земјата се појавија извештаи за облаци и лизгање на земјиштето, што резултираше со загуба на скапоцени животи и имот – рече тој.

Извештаите за нови жртви продолжија да се појавуваат во понеделникот, додека главниот министер истражуваше дел од штетите.

Во еден од најсмртоносните инциденти, се урна храм во главниот град на државата Шимли, а спасувачите извлекоа најмалку девет тела, рече главниот министер.

Училиштата и другите образовни институции добија наредба да се затворат, а луѓето загрозени беа преместени во безбедни засолништа, соопштија државните власти.

Loading...

Во делови од државата наврнале дури 273 милиметри дожд за 24 часа, соопшти индиската метеоролошка служба.

– Ова е првпат да гледаме повеќекратни инциденти на гром на облаци и широко распространета штета во државата – рече државниот службеник за управување со катастрофи Правен Бардвај.

Во областа Солан, куќите се урнаа по излив на облаци, при што загинаа најмалку седум лица, а мајка и нејзиното дете загинаа во областа Манди кога нивната куќа се урна, рече Бардвај, пренесе Ројтерс.