хемиско оружје

Сподели со своите пријатели

Последните декларирани залихи на американско хемиско оружје се уништени во голем воен објект во источен Кентаки, изјави лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел. Loading… Според АП, тоа претставува пресвртница што го затвора поглавјето на војувањето кое датира од Првата светска војна. Работниците во армиското складиште Блу Грас во КентакиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили ги нападнаа руските позиции во близина на градот Соледар, во таканаречената Доњецка Народна Република во источна Украина, со забранета хемиска муниција, соопштија проруските власти. Loading… „Украинските вооружени формации пукаа со хемиска муниција на нашите позиции кај Соледар. Кога се детонираат, испуштаат иритирачки чад што предизвикува горење на кожата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјални лица од администрацијата на Бајден проценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да губат територии во Украина. Loading… Тие потврдија дека администрацијата на Бајден се обидува да се подготви за ваков настан преку инвестиции во производство на системиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската армија никогаш не користела хемиско оружје и дека строго се придржува до меѓународното право, велејќи дека може да се преземат правни мерки против оние кои упатиле такви обвинувања, јави турската државна телевизија НТВ. Loading… „Нашите вооружени сили никогаш не користеле хемиско оружје.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија ќе испрати маски и облека во Украина за заштита од хемиско оружје, изјави денеска министерот за одбрана Нобуо Киши. Loading… Јапонија дополнително ќе испрати извидувачки беспилотни летала, а пратките ќе дојдат по барањата на Киев, во време на зголемена загриженост дека Русија ќе користи хемиско оружје во Украина. НеодамнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ханс Клуге, директор на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, денеска изјави дека телото се подготвува за можни „хемиски напади“ во Украина. Loading… „Со оглед на неизвесноста на моменталната ситуација, нема гаранција дека војната нема да се влоши“, рече Клуге во изјавата испратена до новинарите од Лавов во Украина, пренесуваПрочитај повеќе