Политико: Американците проценуваат дека Путин би можел да употреби хемиско оружје

Сподели со своите пријатели

Официјални лица од администрацијата на Бајден проценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да губат територии во Украина.

Loading...

Тие потврдија дека администрацијата на Бајден се обидува да се подготви за ваков настан преку инвестиции во производство на системи за брзо откривање на хемиски напад, пишува Politico.

Тие тврдат дека немаат разузнавачки информации кои сугерираат дека е неизбежен хемиски напад.

Напротив, многу претставници на Министерството за одбрана очекуваат дека борбите ќе престанат во текот на зимските месеци, а ниту една од конфликтните страни нема да може да заземе многу терен.

Меѓутоа, во случај на континуирани загуби на бојното поле или целосен колапс на руската војска, некои високи функционери веруваат дека Москва би можела да прибегне кон употреба на хемиско оружје, вклучително и она што беше употребено во труењето на Алексеј Навални.

Неименуваниот функционер тврди дека таков напад би можел да вклучува хемикалии кои лесно се сокриваат, што ќе им отежне на западните земји да ја докажат руската вина.

Американците го подобруваат својот одбранбен систем од хемиски напади

Експертите се убедени дека Русите би можеле да користат хемикалии во напад со масовни жртви, иако е познато дека Москва го користи нервниот агенс „Новичок“ против едно или две лица истовремено.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан: Проширување на санкциите на ЕУ за руски гас би имало трагични последици

Тие ја истакнуваат можноста некои хемикалии да се претворат во аеросол или да се користат во муниција за да им наштети на голема група луѓе.

Loading...

Советот за национална безбедност одби да ги коментира шпекулациите за потенцијален хемиски напад.

Американците се свесни за фактот дека Русија инвестира значителни ресурси за да ги зајакне капацитетите на своето хемиско оружје.

Сенаторите беа информирани оваа есен за руските резерви на хемиско оружје и заканите во Украина.

Песимистичките предвидувања ја принудија администрацијата на Бајден да го подобри откривањето и подготовката за потенцијален хемиски напад.

Официјален претставник на Министерството за одбрана потврди дека Пентагон испрати тимови во источноевропските земји оваа есен за да ги освежат нивните вооружени сили за процедурите во случај на хемиска или биолошка закана.

Дополнително, САД му обезбедија на Киев хемиска, биолошка и нуклеарна одбранбена опрема како дел од пакетот за безбедносна помош вреден милијарди долари.

Високите функционери поддржуваат промена во американскиот пристап за подготовка и одговор на потенцијалните напади со хемиско оружје од различни актери, вклучително и Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешка: Поради сомнителна пратка под опсада украинскиот конзулат

Историја на руската употреба на хемиско оружје

Администрацијата на Бајден развива планови за зголемување на инвестициите во производствен капацитет за системи за рано откривање и технологија за носење како маски.

Loading...

Тие, исто така, се обидуваат да најдат модел за да ја соберат најдобрата можна интелигенција за можностите и залихите на земјите.

САД генерално ги засилија напорите за следење на руската употреба на Новичок, откако меѓународната заедница го поврза со труењето на критичарот на Путин, Навални и поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Да потсетиме, во 2018 година Скрипал и неговата ќерка стапија во контакт со Новичок, додека Навални беше отруен во 2020 година, но сите три жртви го преживеаја нападот.

САД ја санкционираа Русија поради употребата на Новичок, првенствено насочена кон субјектите вклучени во развојот на капацитетите за хемиско оружје на земјата.

Русија се поврзува и со употребата на хемиско оружје во Сирија. Американците ја обвинија Москва дека и помага на сириската влада да ја прикрие употребата на забранети отровни муниции за време на граѓанската војна.

„Хемикалите лесно се сокриваат“

Грегори Кобленц, директор на Програмата за биоодбрана на Универзитетот Џорџ Мејсон, тврди дека супстанциите што се користат во развојот на хемиско оружје лесно се кријат и дека собирањето разузнавачки информации за нивниот развој, особено за навредливи цели, станува сè потешко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МИГ-31 се урна во Русија

„Нашите традиционални разузнавачки методи во кои сме многу добри, како сателитски снимки и сигнална интелигенција, навистина не се толку корисни за да ви кажат што се случува во еден од овие клучни биолошки капацитети. За тоа навистина ви треба интелигенција, што е многу тешко е да се добие“, рече Кобленц.

Во октомври, руските власти ги обвинија Украинците дека планираат да активираат „валкана бомба“, а потоа ги обвинија Русите за тоа. Западните лидери ги отфрлија тврдењата, предупредувајќи дека Москва може да го искористи лажното обвинение како изговор за ескалација на конфликтот.

Loading...

За време на кризата, американските официјални лица остварија еден тон телефонски повици со нивните украински и руски колеги, а загриженоста за потенцијалната закана од валкана бомба „малку се намали“, потврди висок претставник на американското Министерство за одбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.