Јапонија испраќа заштитна опрема од хемиско оружје во Украина

Сподели со своите пријатели

Јапонија ќе испрати маски и облека во Украина за заштита од хемиско оружје, изјави денеска министерот за одбрана Нобуо Киши.

Loading...

Јапонија дополнително ќе испрати извидувачки беспилотни летала, а пратките ќе дојдат по барањата на Киев, во време на зголемена загриженост дека Русија ќе користи хемиско оружје во Украина.

Неодамна испрати панцири, шлемови и зимска облека

„Продолжуваме да даваме колку што е можно поголема помош за украинската влада“, рече Киши.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ММФ обезбеди нов заем од пет милијарди долари за Украина

 

Експлозија во близина на училиште во Авганистан, загинаа 25 лица

 

Јапонија неодамна испрати на Украина панцири, шлемови и зимска облека.

Loading...

Како дел од санкциите наметнати на Москва во Јапонија, во вторник стапи на сила забраната за увоз на 38 производи од Русија, вклучително и вотка и производи од дрво.

Забраната се однесува само на еден процент од увозот од Русија, објави јапонската новинска агенција Кјодо.

Токио во моментов соработува со Западот на воведување построги санкции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Укинете ги визите за руските убијци