Хади Матар

Сподели со своите пријатели

Напаѓачот на писателот Салман Ружди, 24-годишниот Хади Матар, денеска за време на сослушувањето се изјасни за невин за повторно обид за убиство и му беше одреден притвор без кауција. Loading… Во петокот го избодел Ружди (75) непосредно пред авторот на „Сатански стихови“ да одржи предавање во едукативен центар во близинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хади Матар, осомничениот напаѓач на Салман Ружди, изјави дека бил изненаден кога дознал дека славниот писател го преживеал нападот, пренесува АП. Loading… Во интервју за американски Њујорк пост од затвор, Матар (24) рече дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и дека идејата за нападот ја добилПрочитај повеќе