Горан Илиќ

Сподели со своите пријатели

Актерот Горан Илиќ вчеравечер ја одигра последната претстава во богатата актерска кариера, пред да замине во пензија оваа лето. Loading… Во полната сала на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ колегите и публиката со долг аплауз и награди му го честитаа пензионирањето по скоро пет децении на сцена. – ТрогнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред преполна сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер премиерно беше изведена претставата „За кого бијат камбаните“ на Театар Куманово. Loading…     Претставата е дел од програмата за одбележување на 75-годишнината од основањето на кумановскиот теата. Станува збор за претстава по текст на Ернест Хемингвеј, а во режијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„За кого бијат камбаните“ е новата претстава чија премиера е закажана утре, а со која кумановскиот театар ќе го започне одбележувањето на 75-годишнината од своето постоење. Loading… Станува збор за претстава по текстот на Ернест Хемингвеј, а во режија на Мартин Кочовски. – Од неколку проби што гледав, навистина целосноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во петок (11 ноември 2022), со почеток во 18 часот, во просториите на Здружение на пензионери Куманово, на ул.Димитар Влахов (до Стара Црква) ќе се одржи промоција на книгата „МАЈКА СЛОБОТКА ХЕРОЈ НА ВРЕМЕТО” oд авторот Д-Р ТОДОР БУРНАЗОВСКИ. Loading… На настанот за книгата ќе зборува проф.д-р Ферид Мухиќ, аПрочитај повеќе