Германија (Page 2)

Германија или официјално Сојузна Република Германија, е земја во Централна Европа.

Таа е втора најнаселена земја во Европа по Русија и најнаселена земја членка на Европската унија. Има население од над 83 милиони во нејзините 16 конститутивни држави.

Германија се состои од шеснаесет покраини, кои на германски се нарекуваат Länder.

Секоја покраина има сопствен покраински устав и се во голема мерка автономни во поглед на нивната внатрешна организација.

Поради разликите во големина и население понатамошната административна поделба на овие покраини се разликува, особено помеѓу градовите-покраини (Stadtstaaten) и покраините со поголеми територии (Flächenländer).

За регионални административни цели, пет покраини (Баден-Виртемберг, Баварија, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Саксонија), имаат воведено вкупно 22 административни окрузи (Regierungsbezirke).

До 2009 година, земјата била поделена на 403 окрузи (Kreise) на општински ниво, кои се состојат од 301 рурален округ и 102 урбани окрузи.

Во продолжение сите вести поврзани со Германија.

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторник доаѓа во Берлин и се очекува по тој повод да им се обрати на пратениците во германскиот Бундестаг, објавија денеска германските медиуми. Loading… Зеленски ќе присуствува на конференцијата за обнова на Украина, која се одржува во Берлин во вторник и среда, а која, меѓуПрочитај повеќе

man in blue zip up jacket wearing white cap

Сподели со своите пријатели

Лажен лекар од германскиот град Лајпциг лекувал повеќе од 200 пациенти. Loading… Според германските медиуми, стотици пациенти кои ја посетиле ординацијата „Др. Сашa Роберт“ bile измамени. Човекот изградил канцеларија која била порибена со медицинска опрема, па дури и итна служба. Магазинот „Феникс“ пишува дека државното правобранителство поднело пријава против 35-годишникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси половина од Германците стравуваат од потенцијални терористички напади за време на Европското фудбалско првенство во Германија во 2024 година, покажа анкетата во средата. Loading… Истражувањето на YouGov спроведено во соработка со Институтот Синус покажа дека 12 отсто од испитаниците се многу загрижени, додека 35 од нив се донекаде загрижени.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидат за локален совет на АфД беше нападнат со нож во вторникот доцна навечер во германскиот град Баден-Виртемберг. Loading… Политичарот е повреден, а напаѓачот е уапсен, пренесува Билд. Според германскиот весник, инцидентот се случил во 22:45 часот во близина на пазарот, откако кандидатот на АфД го фатил напаѓачот како гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа, а илјадници се евакуирани во јужна Германија по обилните врнежи што го погодија регионот и предизвикаа големи поплави. Loading… Поради ова, високи функционери предупредија дека климатската криза само ќе се влоши. Претходно беше потврдено дека две лица и еден пожарникар загинале во сојузната покраина Баварија. Во меѓувреме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според прелиминарните податоци на Германската метеоролошка служба (DWD) во неколку области во јужна Германија имало врнежи кои обично се случуваат само еднаш во 50 до 100 години во последните денови. Loading… Обилните дождови и обилните поплави во двете најјужни германски провинции со денови предизвикуваат големи тешкотии, а десетици илјади службиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Железничкиот сообраќај меѓу Берлин и Минхен, како и меѓу Штутгарт и Франкфурт е во прекин поради поплавите што ја погодија Германија, објави Дојче Бан. Loading… Компанијата ги повика граѓаните да ги одложат сите несуштински патувања, пренесува Тагешау. Во југозападниот округ Шварцвалд-Баар се активирани неколку одрони, а во градот Милхаузен неколкуПрочитај повеќе

Petition to File For Bankruptcy

Сподели со своите пријатели

Згасна и последната надеж на несолвентниот германски трговски синџир за продажба на спортска опрема McTrek за продолжување на бизнисот! Loading… Стечајниот администратор Тобијас Кампф потврди дека малопродажниот синџир ги затвора сите преостанати филијали. Вработените до неодамна се надеваа на пресврт и дека ќе се најде инвеститор, но наместо тоа беаПрочитај повеќе

Yellow Hard Hat on Brown and Yellow Fireman's Suit

Сподели со своите пријатели

Околу 820.000 вработени од десетте земји кои ѝ се приклучија на Европската унија во 2004 година моментално работат во Германија, што претставува 2,4 отсто од сите вработени во Германија, се вели во тековниот извештај на Институтот за економски истражувања ИФО од Минхен. Loading… Како што истакнува Јоаким Рагниц, директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската влада планира да ја обнови соработката со агенцијата на ОН за Палестинците (UNRWA) во Газа, беше објавено во средата во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи и развој. Loading… Одлуката уследи по истрагата на поранешната француска министерка за надворешни работи Кетрин Колона за тоа дали некои вработени воПрочитај повеќе