Гаутам Адани

Сподели со своите пријатели

Третиот најбогат човек во светот Гаутам Адани е обвинет, по двегодишна истрага, за перење пари, корупција и кражба од даночните обврзници. Loading… Адани ги негираше обвинувањата, за кои рече дека се дизајнирани да го поткопаат. Гаутам Адани е обвинет дека ја водел „најголемата измама во корпоративната историја“ преку неговата корпорацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најбогатиот Азиец Гаутам Адани повторно го надмина основачот на Амазон Џеф Безос на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот. Loading… Безос во понеделникот забележа пад на неговото богатство за милијарда долари, бидејќи акциите на компанијата паднаа. Во меѓувреме, добивката од 1,37 милијарди долари го зголеми богатството на АданиПрочитај повеќе