Г20 Индија

Сподели со своите пријатели

Русија ја пофали декларацијата на Групата 20 најголеми економии, која директно не ја критикуваше Москва за нејзината агресија врз Украина и рече дека лидерите на самитот во Њу Делхи дејствувале во интерес на решавање на конфликтот, пренесува Ројтерс. Loading… Учесниците на Г-20 вчера во Њу Делхи усвоија декларација со консензус,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров уште еднаш се обиде да каже дека Западот е одговорен за војната во Украина, што наиде на смеа кај учесниците на геополитичката конференција во Њу Делхи во петокот. Loading… На прашањето како конфликтот влијаеше на руската енергетска стратегија, рускиот министер за надворешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најинтересната средба на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 траеше помалку од десет минути и се одржа „во од“, некаде во ходникот во конференцискиот центар. Loading… Никој не знае точно што си рекле американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров – сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Русија не може да ѝ се дозволи неказнето да води војна, се вели во денешното соопштение по средбата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефовите на дипломатиите на Индија, Јапонија и Австралија во Њу Делхи. Loading… Таканаречената Квад група, исто така, посочи дека заканата на Русија за употребаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија и Кина имаат далекусежни планови за развој на билатералната соработка, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во разговор со неговиот кинески колега Чин Ганг на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Њу Делхи. Loading… Лавров ѝ честиташе на Кина за назначувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е шокирана што никој не е казнет за саботирање на Северен тек во зоната за која се одговорни НАТО и ЕУ, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, обраќајќи се на министерскиот состанок на Г-20 во Њу Делхи. Loading… „Инсистираме на искрена и брза истрага за терористичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во разговор со нејзината кинеска колешка Чин Ганг во Њу Делхи рече дека неутралноста пред бруталниот напад на Русија врз Украина и кршењето на Повелбата на Обединетите нации го наградува агресорот. Loading… Бербок се сретна со Кина пред состанокот на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека „не предвидува“ средби со министрите за надворешни работи на Русија и Кина Сергеј Лавров и Чин Ганг за време на овонеделниот самит на Г-20 во Индија. Loading… „Не очекувам средба со нив на Г-20“, рече тој за време на посетата на Узбекистан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руско-украинската војна ќе биде важен дел од дискусиите на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20, но домаќинот Индија е уверена дека економските предизвици предизвикани од војната ќе добијат подеднакво внимание, изјави во средата индискиот министер за надворешни работи Винај Кватра. Loading… „Да, со оглед на природата и развојотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на денешната прес-конференција соопшти дека шефот на кинеската дипломатија Чин Ганг ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи на Г20 што ќе се одржи на 2 март во Делхи. Loading… „Групата Г20 треба да се фокусира на најважните предизвициПрочитај повеќе