Европска комисија

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, соопшти дека ЕК обезбедила исплата на уште една транша од макрофинансиската помош за Украина во износ од 1,5 милијарди евра. Loading… – Денеска ѝ обезбедуваме на Украина уште 1,5 милијарди евра како дел од нашиот годишен пакет макрофинансиска помош – напишаПрочитај повеќе

Gucci signage

Сподели со своите пријатели

Италијанската финансиска полиција ги пребарала објектите на производителот на луксузни стоки Гучи како дел од истрагата на Европската комисија во неколку земји за можни прекршувања на прописите за конкуренција, велат извори, а компанијата потврдила. Loading… Во соработка со агентите на Европската комисија, Guardia di Finanza ги пребарала објектите на ГучиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Kонтролите и полициското присуство беа зголемени во бриселското метро, ​​откако Европската комисија прими пораки на руски јазик со наводни закани за бомбашки напад. Loading… Претставници на Комисијата ја контактирале полицијата откако вчера добиле порака за напад наводно планиран за денеска, јавува РТЛ. Белгискиот национален кризен центар предупредува дека пораките неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Стразбур изјави дека ЕУ ќе предложи санкции насочени против иранските субјекти вклучени во војната во Украина. Loading… „За прв пат предлагаме санкции против иранските ентитети, вклучително и оние поврзани со Револуционерната гарда“, рече фон дер Лајен, пренесе Ројтерс. Претседателката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија предложи нов пакет санкции против Русија во вредност од 11 милијарди евра, изјави претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен. Loading… „Предлагаме 10-та транша од санкциите, со трговски забрани и нови проверки на извозот во Русија, особено извозот на технологија. Станува збор за околу 11 милијарди евра“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот весник Њујорк Тајмс поднесе тужба против Европската комисија затоа што извршното тело на ЕУ одбива да ги објави СМС пораките меѓу претседателката Урсула фон дер Лајен и извршниот директор на Фајзер Алберт Бурле, компанијата што ја произведува вакцината против Ковид-19. Loading… Како што пренесува европскиот портал Политико, повикувајќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија предложи да ѝ се обезбеди на Македонија до 100 милиони евра макрофинансиска помош. Loading… Со овој предлог, ЕК стои покрај Македонија во тешки времиња, бидејќи по војната меѓу Русија и Украина, надворешната рамнотежа на земјата нагло се влоши поради нејзината голема зависност од увоз на гориво и електричнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во јуни оваа година, Европската комисија најверојатно ќе размисли за укинување на суспензијата за сите царини и квоти за украинскиот извоз на земјоделски и прехранбени производи, по жалбите од земјите-членки дека приливот на земјоделски стоки ги става земјоделците во ЕУ во неповолна положба. Loading… Сегашната едногодишна шема за привремена либерализацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако неколку високи украински функционери поднесоа оставки поради наводните набавки на воени материјали по повисоки цени, портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро рече дека како дел од процесот на проширување, во кој земјата сега се наоѓа, се очекува Украина да ја зајакне борбата против корупцијата, особено „висок -профил на корупција“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на својот Твитер потврди дека ЕК утре ќе и ги исплати првите три милијарди евра макрофинансиска помош на Украина. Loading… „Клучно и итно е да и помогнеме на Украина да ги исполни своите финансиски потреби за да се соочи со руската агресија.Прочитај повеќе