Европска комисија

Сподели со своите пријатели

Европската комисија во средата предложи Босна и Херцеговина да добие кандидатски статус под услов да преземе низа реформи и да усвои неколку закони во областа на судството, борбата против корупцијата и слободата на изразување, рече комесарот за проширување Оливер Вархеји. Loading… „Европската комисија препорачува Босна и Херцеговина да добие кандидатскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Европската комисија Петер Стано денешното руско бомбардирање на Киев го оцени како ескалација на конфликтот. Loading… – Ова претставува ескалација, таргетирање на цивилни објекти значи дополнителна ескалација. И тоа по лажни референдуми и нелегална анексија, рече Стано на редовниот брифинг на Европската комисија. Тој додаде дека за ескалацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија ќе предложи ограничување на цената на рускиот гас, заедно со мерки кои вклучуваат задолжително намалување на потрошувачката на електрична енергија на територијата на земјите од ЕУ, изјави денеска претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен. Loading… „Ќе предложиме воведување ценовни ограничувања на рускиот гас. Мораме да го намалимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија внимателно ќе го следи прашањето поврзано со откажувањето на Европрајд во Белград, изјави портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро за „Европски Западен Балкан“, додавајќи дека ЕУ се надева дека ќе се најде начин за негово мирно и безбедно одржување. Loading… Жалиме што Србија најави дека ќе го откажеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компаниите од ЕУ би можеле да го исполнат барањето на Русија за плаќање во рубљи без да ги прекршат санкциите на европските земји. Loading… Како што објави Европската комисија во петокот, тоа би го постигнале со плаќање во евра и долари, кои потоа се претвораат во руска валута, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фон дер Лајен ги подготвува граѓаните на ЕУ за долга војна. Министерот за правда не гледа опасност Германија да стане учесник во војната доколку ѝ достави тешко оружје на Украина, а вели и дека Путин е исклучен од истрагата за воени злосторства, пишува Дојче веле. Loading… Германскиот јавен сервис АРДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија одобри план за закрепнување на Бугарија вреден шест милијарди евра, но според претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен, парите ќе дојдат само со спроведување на реформите, пишува Еурактив. Loading… „Речиси 60 отсто од планот ја поддржува зелената транзиција. Тоа е исклучително важно“, изјави фон дер Лајен.  Прочитај повеќе