Европа (Page 2)

Европа е копнена маса, која или се смета за континент сама по себе или за потконтинент на Евроазија, лоцирана целосно на северната хемисфера и најмногу на источната хемисфера.

Ги опфаќа најзападните полуострови на Евроазија, ја дели континенталната копнена маса на Афро-Евразија и со Азија и со Африка.

Има вкупно 44 држави.

Преовладувачката форма на владеење во Европа е парламентарната демократија, во повеќето случаи во форма на Република.

27 европски држави се членки на политичко-економската Европска унија. 26 на безграничната Шенген зона и 19 на монетарната унија Еврозоната.

Меѓу помалите европски организации се Нордискиот совет, Бенелукс, Балтичкото собрание и Вишеградската група.

Во продолжение сите вести поврзани со континентот Европа.

yellow hibiscus in clear glass vase

Сподели со своите пријатели

Во Европа, повеќе случаи на локално заразен вирус на денга треска беа регистрирани во 2022 година отколку во целата претходна деценија. Loading… Зголемувањето на бројот на пациенти е закана за јавното здравје, но отвора можности за соодветен одговор на пазарот и можност за производство на вакцини и третмани против денгаПрочитај повеќе

woman holding brown wooden chopsticks

Сподели со своите пријатели

Вештачкото кравјо млеко е производ на кој работат многу компании ширум светот. Се смета за еколошки и ефтин за производство. Loading… На полиците на продавниците во САД веќе има прехранбени производи направени од него, а наскоро ќе се најдат во продажба и на европскиот пазар, пишува „Агроклуб“. Израелскиот старт-ап „Ремилк“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија никогаш никаде не била колонизатор, за разлика од Западот, изјави рускиот претседател Владимир Путин и додаде дека никој во Африка нема да заборави како западните земји превезувале луѓе во кафези и им наметнуваа заеми на африканските земји. Loading… „Што направија поранешните колонизатори? Во далечната 1957 година, неодамна ми покажааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врвената огнена мравка, еден од најинвазивните видови во светот, за прв пат е пронајдена во Европа, покажа новото истражување. Loading… Оваа увезена мравка, научно наречена Solenopsis invicta, е родена во Јужна Америка, но во текот на минатиот век се проширила во поголемиот дел од САД, Мексико, Карибите, Кина и Австралија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Европа, САД и делови од Азија се зафатени од топлотни бранови, а Грција се бори со големи пожари. Loading… Делови од јужна Европа се соочуваат со топлотен бран кој носи највисоки температури оваа година. Европската вселенска агенција денеска прогнозираше 48 степени целзиусови за Сицилија и Сардинија, но други синоптичариПрочитај повеќе

thermometer, summer, hot

Сподели со своите пријатели

На северната хемисфера започна уште една недела со големи горештини, при што се очекува температурите во Европа да надминат 40 целзиусови степени во Италија и предупредувањата за топлотни бранови во Шпанија, додека разорните пожари продолжуваат да горат во Канада и Калифорнија. Loading… До 48 степени се очекуваат на почетокот наПрочитај повеќе

airplane, flight, city

Сподели со своите пријатели

Еуроконтрол, кој управува со европскиот воздушен простор, најави дека во текот на летото ќе има „голем товар“ на сообраќај во многу важни региони. Loading… Патниците кои имаат намера да патуваат со авион се предупредуваат на „предизвикливо“ лето, пренесува Танјуг. Тоа предупредување беше издадено на почетокот на летната сезона, со речисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големите инфлациски скокови на цените на енергијата по почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, Европа сега се соочува со потенцијално прекумерно снабдување со гас и како резултат на голем пад на цените. Loading… Потребно е да се најдат и поголеми складишни капацитети, пишува Дојче веле. „КакоПрочитај повеќе

Rear View of a Silhouette Man in Window

Сподели со своите пријатели

Бројот на затвореници во европските затвори е зголемен за 2,3 отсто од јануари 2021 година до јануари 2022 година, покажа новиот извештај на Советот на Европа објавен денеска. Loading… На последниот ден од јануари 2022 година, имало 981.575 затвореници во 48-те затворски администрации на членки на Советот на Европа коиПрочитај повеќе

Graphs Display on an Ipad

Сподели со своите пријатели

На европските берзи цените на акциите паднаа, продолжувајќи го негативниот тренд од минатата недела, бидејќи централните банки продолжуваат да ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација, што ќе го забави растот на економиите. Loading… Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше намален за 0,3 отсто во 9:30 часот, откакоПрочитај повеќе