Европа

Европа е копнена маса, која или се смета за континент сама по себе или за потконтинент на Евроазија, лоцирана целосно на северната хемисфера и најмногу на источната хемисфера.

Ги опфаќа најзападните полуострови на Евроазија, ја дели континенталната копнена маса на Афро-Евразија и со Азија и со Африка.

Има вкупно 44 држави.

Преовладувачката форма на владеење во Европа е парламентарната демократија, во повеќето случаи во форма на Република.

27 европски држави се членки на политичко-економската Европска унија. 26 на безграничната Шенген зона и 19 на монетарната унија Еврозоната.

Меѓу помалите европски организации се Нордискиот совет, Бенелукс, Балтичкото собрание и Вишеградската група.

Во продолжение сите вести поврзани со континентот Европа.

Сподели со своите пријатели

Најмалку 13 лица загинаа во силните бури во Европа, а единствено позитивно е што помогнаа во гаснењето на големите шумски пожари. Loading… Две деца на возраст од четири и осум години загинаа во Австрија кога паднаа дрвја во близина на езеро во Корушка. Десетина луѓе се повредени, од кои некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голем дел од Европа ова лето се бореше со рекордни горештини, невидена суша и шумски пожари кои ги зафатија сите аспекти на животот, но какво ќе биде оваа есен? Loading… Метеоролозите на AccuWeather ја објавија својата долгорочна есенска прогноза и велат дека преминот од лето во есен можеби нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека медиумите во американската политика кои се симпатични за земјите од Европската унија бараат Европа, на ист начин како и во случајот со Украина, да направи економски жртви и да му помогне на Вашингтон во поддршката на Тајван да се спротивстави на политиката на Пекинг, некои коментатори во ЕУ сметаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите од Европската унија усвоија план за доброволно намалување на потрошувачката на гас, со можност за воведување обврска за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто. Loading… Земјите од ЕУ денеска официјално го усвоија законот, со што се овозможи минатонеделниот договор да се спроведе во пракса. Сите земји освенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите-членки на Европската унија воведоа санкции против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син поради нивната наводна улога во загрозување на безбедноста на Украина. Loading… Во соопштението на Европскиот совет од 4 август се вели дека двајцата се додадени на постојната листа на санкции на ЕУ. Во образложениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По веста за пресушување на европските водни патишта, реките По и Рајна, лоши вести за снабдувањето со вода за пиење и земјоделството доаѓаат од Стариот континент, пренесува Јутарњи. Loading… Бидејќи високите температури и долгите периоди без дожд сериозно го загрозија земјоделството, Европската комисија одговори со апел до земјите-членки да користатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европскиот парламент и европските влади се согласија дека правилата за сертификатите за КОВИД ќе останат во сила во следните 12 месеци бидејќи пандемијата на коронавирусот сè уште трае. Loading… Претставниците на Европскиот парламент и владите на ЕУ се согласија да ја продолжат регулативата до 30 јуни 2023 година, соопшти францускотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Експлозијата во еден од најголемите американски терминали за извоз на течен природен гас (LNG) ќе доведе до намалување на извозот на американскиот гас на светските и европските пазари, кои веќе се под посебен притисок поради напорите на европските земји да го запрат увозот на енергија од Русија поради инвазијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на политичките групи на Европскиот парламент ги повикаа лидерите на земјите-членки да донесат позитивна одлука на самитот на 23 и 24 јуни за барањата на Украина, Молдавија и Грузија да се приклучат на Европската унија и да ја задржат посветеноста на европската интеграција во Западен Балкан. Loading… Во заедничкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија нема да ѝ плаќа пари на Полска како дел од поттикот за економско закрепнување од Ковид се додека Варшава не го укине дисциплинскиот режим за судиите и на тој начин повторно не воспостави независно судство, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… Полска требаше даПрочитај повеќе