Евгениј Балицки

Сподели со своите пријатели

Руската армија постигна „значаен напредок“ во регионот Запорожје, во делумно окупираниот југ на Украина, изјави рускиот функционер Евгениј Балицки. Loading… „Нашите единици напреднаа значително североисточно од Новопокровка“, рече Балицки, кој Москва го назначи за гувернер на регионот, на Телеграм. Тој додаде дека руските сили „продолжуваат да ја држат одбраната; иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Далноводот што ја снабдува електричната енергија на нуклеарната централа Запорожје е оштетен по втор пат за пет дена, што ја принуди централата да се префрли на дизел генератори, изјави денеска генералниот директор на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ) Рафаел Гроси, пренесува Ројтерс. Loading… Тој на својот Твитер профил објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада воведе санкции против 35 функционери од регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. Loading… Како што се наведува, санкциите се воведени поради одржувањето на референдумот за припојување на тие четири украински региони кон Руската Федерација. На списокот се највисоките функционери одПрочитај повеќе