Емануел Макрон (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска за „нов империјализам“ во Пацификот за време на посетата на регионот. Loading… Тој го осуди „предаторското однесување на големите сили“ во регионот, каде Кина ги проширува трговските и безбедносните врски. Франција, која има островски територии што го опфаќаат Индо-Пацификот, вклучително и Француска Полинезија, гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика жителите на Нова Каледонија да ја „изградат иднината“, по трите референдуми за самоопределување на кои беше отфрлена независноста на архипелагот. Loading… Една од целите на втората посета на Макрон на таа француска територија во Пацификот е да разговара за предизвиците на 21 векПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по неодамнешните немири низ Франција предизвикани од полициското убиство на тинејџер во предградијата на Париз, ја научил лекцијата дека на земјата и треба ред и враќање на власта на секое ниво. Loading… „Лекцијата што ја научив од ова е ред, ред и ред“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон не добил покана за претстојниот самит на БРИКС, иако побарал да учествува на него, пишува јужноафриканскиот портал „NJuz24“. Loading… Претседателот на Јужноафриканската Република и претседавачот со БРИКС испратија покани до лидерите на 70 земји, но меѓу нив не се Макрон, американскиот претседател Џозеф Бајден и британскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да не ја менува премиерката Елизабет Борн и не подлегна на притисокот да ја промени политиката што ја водеше во изминатите неколку бурни месеци, соопшти неговиот кабинет, пренесува Ројтерс. Loading… По неколкумесечни немири и штрајкови поради пензиските реформи на Макрон и петдневни немири и грабежиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да ги блокира онлајн медиумите за да се бори против понатамошните немири во Франција. Loading… Би било неопходно да се размислува за тоа како младите луѓе кои протестираат ги користат социјалните мрежи и за можните забрани, рече Макрон во вторникот на средбата со градоначалниците воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција втора ноќ по ред помина релативно мирно, по неколкудневните немири поради полициското убиство на тинејџер. Loading… Во ноќта меѓу понеделникот и вторникот се уапсени 72 лица, јавува БФМ ТВ. Францускиот претседател Емануел Макрон е внимателен во врска со понатамошниот развој на настаните. „Мислам дека тоа не е задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон им наложи на министрите на синоќешното итно заседавање на владата, министрите „да продолжат да прават сè за да го воспостават редот и да гарантираат враќање на безбедноста и мирот во француските градови, каде што немирите предизвикани од полициското убиство на малолетникот Наел М. Loading… Претседателот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го свика својот кабинет на втор кризен состанок за два дена, откако избија масовни немири низ целата земја. Loading… Средбата ќе се одржи во време кога десничарските и крајнодесничарските политичари бараат прогласување вонредна состојба. Вонредната состојба им дава посебни овластувања на властите кога се сметаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сто и педесет лица се уапсени во Франција по втората ноќ на немири низ земјата, изјави министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин, откако сообраќајната полиција застрела 17-годишно момче. Loading… Министерството соопшти дека за време на судирите се повредени десетици полицајци. Изгореа градски сали, училишта, полициски станици… „Ноќ на неподносливо насилствоПрочитај повеќе