Ели Коен

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен ги обвини ОН за „лицемерие“ додека неговата земја се соочува со критики поради нејзините воени тактики во Газа. Loading… Тој најави дека Израел нема да ја обнови визата на член на персоналот на Обединетите нации во земјата и исто така ќе го одбиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, го обвини генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш дека, како што рече, „зазема страна со Хамас во повикувањето на прекин на огнот во Појасот Газа“, пишува „Тајмс оф Израел“. Loading… „Повикувањето на членот 99, кој не е искористен за војната воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, го обвини генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дека ја поддржува палестинската екстремистичка група Хамас и во бунтот поради писмото на Гутереш до Советот за безбедност во кое бара итен прекин на огнот, побара негова оставка. Loading… Коен оцени дека мандатот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен му рекол на израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен дека Белата куќа е крајно загрижена поради насилството на еврејските доселеници на окупираниот Западен Брег. Loading… Синоќа, во телефонски разговор со Коен, Блинкен исто така рекол дека Вашингтон ги цени осудите на одмаздничките напади наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ги охрабрува и Израел и Палестина да покажат политичка храброст и да преземат чекори за продолжување на мировните преговори и е подготвена да им помогне во тоа, изјави кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг. Loading… Кина, во својата последна дипломатска офанзива, во март оваа година, посредуваше за обновувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија. Loading… Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стремиПрочитај повеќе