Економија (Page 2)

Сите вести од областа на економијата од Македонија, регионот и светот на едно место.

beach umrellas

Сподели со своите пријатели

Грчката влада има намера да ги зголеми туристичките даноци и очекуваниот приход од 600 милиони евра да ги насочи кон фондот за санација на штетите предизвикани од климатските промени, изјави премиерот Киријакос Мицотакис. Loading… Туристичката такса за најевтините ноќевања во апартмани ќе изнесува 1,5 евра наместо досегашните 0,5 евра заПрочитај повеќе

three round gold-colored coins on 100 US dollar banknotes

Сподели со своите пријатели

На повеќето азиски берзи цените на акциите денеска паднаа, но и понатаму се на патеката на неделни добивки, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути е стабилна. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше намален за 0,4 отсто околу 7 часот наутро, но е наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банките во еврозоната се сè уште чувствителни на надворешни шокови, објави во средата Европската централна банка на презентацијата на својот полугодишен преглед на финансиската стабилност. Loading… – Слабите економски изгледи заедно со последиците од високата инфлација тежат врз способноста на луѓето, компаниите и владите да го сервисираат својот долг, изјавиПрочитај повеќе

brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Просечната нето-плата на постојано вработените во Унгарија се зголемила за 14,1 отсто во септември на 384.900 форинти, односно 1.013,50 евра, објави денеска Централниот завод за статистика на Унгарија – КСХ. Loading… Просечната бруто-плата, исто така, се зголемила за 14,1 отсто на 557.900 фунги или 1.468,85 евра. Овој резултат претставува забавувањеПрочитај повеќе

gray concrete bridge near buildings

Сподели со своите пријатели

Чешкиот претседател Петр Павел го потпиша економскиот пакет на чешката влада, со кој се воведуваат буџетски кратења и се зголемуваат даноците. Loading… Ова беше направено за да се држи под контрола растечкиот буџетски дефицит. Потписот на Павел беше последниот чекор пред предлогот на чешката влада, кој претходно беше одобрен одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, додека цената на нафтата продолжува да паѓа. Loading… Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 10:00 часот порасна на 15.966,25 поени, исто како и лондонски FTSE 100 – на 7.486,36 поени, француски CAC 40 – на 7.279,14 поени, а московскиот MOEXПрочитај повеќе

black iPhone 11

Сподели со своите пријатели

Во октомври, продажбата на паметни телефони на глобално ниво се зголеми за пет отсто на годишно ниво, за прв пат во последните 27 месеци, објави денеска агенцијата за истражување на пазарот Counterpoint од Хонг Конг. Loading… „Лидери на растот се пазарите во развој на Блискиот Исток и Африка, а растотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот бизнисмен Чангпенг Жао ќе се повлече од функцијата извршен директор на Binance како дел од спогодбата со американското Министерство за правда и берзата за криптовалути што тој ја основаше, соопштија извори блиски до Форбс. Loading… Комисијата за хартии од вредност (КХВ) ги обвини Бајненс и Чангпенг во јуни заПрочитај повеќе

beige and white concrete building

Сподели со своите пријатели

Просечната месечна нето-плата во Хрватска во септември изнесува 1.156 евра, што е номинално повисока за 14,2 отсто, а реално за седум отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Loading… Во однос на август годинава, просечната плата во септември е номинално пониска за 0,6 отсто, а реално за 1,1Прочитај повеќе

1 U.S.A dollar banknotes

Сподели со своите пријатели

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути се зголеми, по неколкудневниот пад. Loading… Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,58 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,37 поени. Истовремено,Прочитај повеќе