Економија

Сите вести од областа на економијата од Македонија, регионот и светот на едно место.

Сподели со своите пријатели

Најголемата светска групација на луксузни стоки LVMH денеска објави дека нејзините приходи од продажба во вториот квартал на 2024 година се зголемени за еден процент на годишно ниво, на 20,98 милијарди евра. Loading… Имено, приходите потфрлија во однос на очекувањата на аналитичарите кои предвидуваа раст од 2,89 отсто. Продажбата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката компанија за нафта и гас Equinor денеска објави скок на приходите во вториот квартал благодарение на порастот на цените на нафтата што ги неутрализира значително пониските цени на гасот во Европа. Loading… Во периодот од април до јуни, вкупните оперативни приходи скокнале за 12 отсто, на 25,5 милијарди долари.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најголемата германска банка Дојче банк денеска објави дека забележала загуба од 143 милиони евра во вториот квартал од 2024 година, што претставува нејзина прва квартална загуба од почетокот на 2020 година. Loading… Дојче банк мораше да издвои 1,3 милијарди евра како мерка на претпазливост за трошоците на долгогодишниот правен спорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

X, порано познат како Твитер, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск. Loading… Една од тие тужби се однесува на повеќе од 6.000 вработени отпуштени од Маск откако ја купи компанијата. Исто така и за неговото наводно неисплаќање на целосна отпремнина. МаскПрочитај повеќе

aerial view of city buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Мнозинството од богатите Швајцарци го наследиле своето богатство, а само малцинство се збогатило независно, покажува најновата студија. Loading… Само осум проценти од 300-те најбогати Швајцарци сами го заработиле своето богатство, покажуваат податоците од неодамна објавената студија на Швајцарскиот институт за економски истражувања (KOF), пренесува Swissinfo. Осум од десет богати ШвајцарциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На светските пазари минатата недела цените на нафтата паднаа, вторпат по ред, за повеќе од 2,5 отсто, што главно е последица на загриженоста поради бавното закрепнување на кинеската економија, најголемиот светски увозник на црно злато. Loading… На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,8 отсто, на 82,63Прочитај повеќе

unknown persons standing outdoors

Сподели со своите пријатели

Шин Каранза ги полира, чисти и мие подовите во Дизниленд почнувајќи од полноќ, така што гостите што ќе пристигнат следното утро се чувствуваат како никој да не бил таму. Loading… По работните смени во близина на блескавиот замок на Заспаната убавица, таа оди „дома“ во својот автомобил, каде што спиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските и американските берзански индекси денеска се претежно во пораст, како и цените на нафтата, златото и пченицата. Loading… Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 11:15 часот порасна на 18.371,55 поени, британскиот FTSE 100 на 8.199,43 поени, францускиот CAC 40 на 7.628,15 поени, а московскиот MOEX на 3.032,17 поени.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за економија и труд денеска објави пет јавни повици согласно Програмата за развој на претприемништвото и конкурентноста на мали и средни претпријатија за 2024 година. Loading… Како што објави министерот за економија и труд Бесар Дурмиши, за мерките согласно оваа Програма се одвоени вкупно 80.000.000 денари од Буџетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Годишните приходи од Суецкиот канал – во фискалната година што заврши во јуни – паднаа за речиси една четвртина, бидејќи некои бродски компании се пренасочија кон алтернативни бродски рути за да ги избегнат нападите на Хутите во Јемен на бродовите што транзитираат по Црвеното Море. Loading… Претседателот на управата наПрочитај повеќе