Економија

Сите вести од областа на економијата од Македонија, регионот и светот на едно место.

Сподели со своите пријатели

Ко-основачот на компанијата за криптовалути „неочекувано“ почина на 30-годишна возраст. Loading… Тијантиан Куландер, ко-основач на компанијата за дигитални средства во Хонг Конг Amber Group, почина во сон, изјави портпаролот на неговата фирма. Татко на едно дете, кој се наоѓа на престижната листа на Форбс за 2019 година 30 под 30Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на заедничка прес-конференција со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски информираа за реализацијата на одлуката за субвенционирана струја за компаниите од прехранбената индустрија, основните и средни јавни училишта и претпријатијата од областа на водостопанството. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата седум (Г7) најразвиени земји во светот размислува да ја ограничи цената на руската офшор нафта во опсег од 65 до 70 долари за барел, пренесува Ројтерс повикувајќи се на изјава на неименуван дипломат на Европската унија. Loading… За овој предлог разговараа и амбасадорите на 27-те земји од ЕУ соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Радио Слободна Европа (РСЕ) ги објави минималните и просечните плати и потрошувачката кошничка во Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора. Loading… Овие податоци се изразени во евра. Во Македонија потрошувачката кошничка во август 2022 година изнесувала 840 евра. Минималната плата била 293 евра, а просечната 520. Тие бројкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските трговци брзаат да ги наполнат магацините со руски дизел пред да стапи на сила ембаргото за руските деривати во февруари следната година, а алтернативните извори на снабдување се сè уште ограничени, според аналитичарите. Loading… На почетокот на декември стапува на сила ембаргото на ЕУ за руската нафта, а наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преку различни мерки, пред се преку диверзификација, Австрија значително ја намали зависноста од руски гас од претходните 79 отсто на 21 отсто, соопшти австриското Министерство за енергетика. Loading… Според регулаторното тело Е контрола, уделот на рускиот гас во февруари изнесувал 79 отсто, а Австрија, како што се наведува во соопштението,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на акциите паднаа на азиските берзи во понеделникот бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции поради новите ограничувања против ковид-19 во Кина, што доведува до дополнително забавување на растот на втората по големина економија во светот. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше околу 07:00Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути дополнително се зголеми, откако минатата недела зајакна за околу 0,5 отсто. Loading… Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 107,18 поени, додека во петокот вечертаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австриските нафтени и гасни компании ќе треба да плаќаат данок до 40 отсто на дополнителните профити што ги оствариле за време на војната во Украина. Loading… Владата во Виена најави воведување специјален данок за оваа и следната година, кој веќе е планиран во слична форма и во другите земји одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред. Loading… Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 106,46 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 106,57 поени. Истовремено,Прочитај повеќе