Џо Бајден

Џо Бајден или целосно Џозеф Робинет Бајден Џуниор е роден на 20 ноември 1942 година и 46-ти и актуелен претседател на Соединетите Американски Држави од 2021 година.

Член на Демократската партија, тој претходно служеше како 47-ми потпретседател од 2009 до 2017 година.

Бајден е роден и израснат во Скрентон, Пенсилванија, а со своето семејство се преселил во Делавер во 1953 година кога имал десет години. Студирал на Универзитетот во Делавер пред да ја добие својата диплома по право на Универзитетот Сиракуза. Бајден бил избран во Советот на округот Њу Касл во 1970 година и стана шестиот најмлад сенатор во историјата на САД.

Во продолжение сите вести поврзани со Џо Бајден.

Сподели со своите пријатели

Сегашниот и поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден и Доналд Трамп, наликуваат на ликови од стрипови или од денешните мемиња и служат како причина за бескрајните шеги кои денес кружат по мрежите и интернетот, изјави поранешниот Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев, во малку поотворен разговор за руските медиуми.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските гласачи се претежно скептични дека претседателот Џозеф Бајден е ментално способен за втор мандат, а повеќето го сметаат истото и за неговиот најверојатен противкандидат на изборите, Доналд Трамп, според истражувањето на Универзитетот Квинипијак, чии резултати беа објавени во среда. Loading… Според истражувањето, 64 отсто од испитаниците рекле дека БајденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека е срамно што американскиот претседател Џозеф Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“. Loading… Песков рече дека Бајден се обидува да демонстрира однесување во стил на холивудски каубој, но дека, како што наведе, не му успева, пренесе РИА Новости.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новите документи покажуваат дека кучето на американскиот претседател Бајден, Командант, каснало агенти на американската тајна служба 24 пати. Loading… Досиејата покажуваат дека германскиот овчар им направил многу проблеми на телохранителите на претседателот, јавува Би-Би-Си. Документите опишуваат најмалку 24 инциденти помеѓу октомври 2022 и јули 2023 година во кои кучето КомандантПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“, наведувајќи дека поради него и другите секогаш мора да се грижи за можен нуклеарен конфликт, иако, како што наведе, климатските промени се егзистенцијална закана на човештвото, пренесе АП. Loading… Говорејќи пред донаторите во приватен дом во СанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александар Смирнов, поранешен доушник на ФБИ обвинет дека лажел за зделките на семејството Бајден во Украина, по апсењето им рекол на истражителите дека руските разузнавачи биле вклучени во пренесувањето информации за синот на американскиот претседател Хантер Бајден. Loading… Смирнов тврди дека има „обемни и многу блиски“ контакти со странски разузнавачкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го осуди Трамп што не го обвини рускиот лидер Владимир Путин за смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални. Loading… „Зошто Трамп секогаш ја обвинува Америка? Трамп и другите републиканци одбиваат да бараат одговорност од Путин за смртта (на Навални). Путин е одговорен за неговата смрт. ЗоштоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина мислат дека Џо Бајден и Доналд Трамп имаат спротивставени ставови за Украина. Loading… Сепак, иако Бајден се обидува да го протурка законот за финансирање на Украина, тој не може да го стори тоа главно поради Доналд Трамп. Но, всушност, никој од нив не ја сака победата на Украина, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новообјавените владини документи наводно покажале дека предок на американскиот претседател Џозеф Бајден бил помилуван од Абрахам Линколн, откако бил изведен пред воен суд за прободување на колега војник за време на Граѓанската војна. Loading… Претседателот Линколн издал помилување во септември 1864 година, дозволувајќи му на татковскиот предок на Бајден, МозесПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на медиумската група „Расија Севодња“ Дмитриј Кисељов изјави дека испратил барање до Белата куќа за интервју со американскиот претседател Џозеф Бајден. Loading… Кисељов на телевизија „Русија 1“ изјави дека барањето за интервју со Бајден го испратил за да продолжи дијалогот меѓу земјите откако американскиот новинар Такер Карлсон неодамнаПрочитај повеќе