Доњецка Народна Република

Сподели со своите пријатели

Повеќе од половина од персоналот на баталјонот на 66-та механизирана бригада на украинската армија побегна од своите борбени позиции кај Маринка во самопрогласената Доњецка Народна Република, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков. Loading… „Во регионот Маринка на Доњецката Народна Република, повеќе од половина од персоналотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Територијалната одбрана на самопрогласената Доњецка Народна Република денеска соопшти дека четворица цивили загинале, а 14 се ранети во украинско гранатирање. Loading… „Во текот на претходниот ден, во периодот од 14 август од 08:00 до 08:00 часот, како резултат на гранатирањето од украинската армија, загинаа четири лица, а уште 14 цивилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија е без муниција и затоа многумина го положуваат оружјето, изјави Едуард Басурин, портпарол на Народната милиција на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР). Loading…   Украинска армија: Русите се повлекуваат од Киев по загубите   „Се чини дека сега почнуваат да пристигнуваат помали количества муниција. Еднаш веќе реков декаПрочитај повеќе