Доњецка Народна Република

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин предложи 30 септември да се прогласи за ден на обединување со Русија на Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Херсон, украински области под руска контрола. Loading… Предлог-законот беше доставен до парламентот и објавен на веб-страницата на руската Дума. „Денот на приклучување на луѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца цивили загинаа, а шестмина се повредени во напад утринава на украинските сили врз центарот на Доњецк, изјави вршителот на должноста шеф на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин. Loading… Тој изјави дека вооружените сили на Украина го гранатирале центарот на Доњецк и дека е уништен патнички автобус, пренесува Интерфакс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот министер за одбрана на ДНР, оперативен и воен аналитичар на ФСБ, Игор Стрелков (вистинско име Игор Гиркин), беше префрлен во истражниот центар Лефортово во Москва и одби контакт со активисти за човекови права. Loading… – Моментално е во двојна ќелија во истражниот затвор Лефортово. Има телевизор, фрижидер – изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина утрово три пати за само 25 минути го гранатираа градот Доњецк, административен центар на таканаречената Доњецка Народна Република ДПР, соопштија проруските власти. Loading… Според извештајот, нападите се случиле во 01:40, 1:50 и 02:05 часот по локално време. Десет проектили паднаа во градовите на окрузите Ќубишев иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија во текот на изминатиот ден 35 пати ги гранатираше населените места на Доњецката Народна Република (ДНР), при што беа испукани 214 куршуми од ракетно и артилериско оружје, соопшти денеска мисијата ДНР при Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот. Loading… Во овие украински напади сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили мора да бидат поместени најмалку 500 километри од границите на Русија, но во иднина ќе биде неопходно да се ослободи цела Украина, изјави денеска вршителот на должноста претседател на Доњецката Народна Република Денис Пушилин. Loading… – До каде треба да се потиснат украинските сили за да не бидатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александар Кодаковски, шеф на прорускиот баталјон „Восток“ стациониран во регионот Донбас во источна Украина, објави дека украинската армија постигнала напредок во областа Великоновосилкивски западно од Доњецк. Loading… – Непријателот се обидува да се пробие. Тие ги групираа своите оклопни сили во „тупаница“ и постигнаа тактички успех“, објави Кодаковски на својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста шеф на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), чија анексија беше прогласена од Русија, Денис Пушилин, денеска изјави дека руски полицајци почнале да работат во Артјомовск, како што го нарекуваат Бахмут во Русија. Loading… „Од денеска таму е Министерството за внатрешни работи“, рече Пушилин во емисијата „Соловјов Лајв“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска понуди помош од Белорусија за обновување и нормализирање на животот на луѓето во самопрогласената Народна Република Доњецк, чија анексија беше прогласена од Русија. Loading… На средбата со Денис Пушилин, вршителот на должноста шеф на ДПР, Лукашенко рече дека локалното население тешко живее во условиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста претседател на Доњецката Народна Република (ДНР) Денис Пушилин изјави дека главна задача на ДНР е да ги ослободи териториите кои денес се „подрачја“ на Руската Федерација. Loading… „Тоа е главната цел кон која се стремиме, целта на сите нас, жителите на Донбас, кои го чекавме овој моментПрочитај повеќе