Доминик Рааб

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го објави составот на неговиот кабинет. Тој го назначи Доминик Рааб за вицепремиер и министер за правда, додека министрите за финансии и надворешни работи Џереми Хант и Џејмс Клеверли ќе останат на своите позиции. Loading… Џереми Хант, кој денеска беше повторно назначен за канцелар на ВеликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата британска премиерка Лиз Трас го именуваше својот кабинет во кој функцијата министер за надворешни работи му припадна на Џејмс Клеверли. Loading… Клеверли, чија мајка е од Сиера Леоне, претходно беше министер за образование. Суела Браверман, чии родители дошле во Британија од Кенија и Маурициус пред 60 години, ја наследуваПрочитај повеќе