Днипро

Сподели со своите пријатели

Во напад на руски проектили и беспилотни летала врз украинскиот град Днипро во средата загинаа четворица цивили, а 27 беа ранети, оштетени градинки, училишта и болници и предизвикаа пожари низ градот, соопштија регионалните власти. Loading… Драматична снимка од нападот Украинскиот претседател Володимир Зеленски сподели драматично видео од ракетниот напад врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски во четвртокот го посети градот Днипро во југоисточна Украина и разговараше за снабдувањето на воениот фронт и воздушната одбрана. Loading… – Работниот ден го започнавме во Днепар – напиша Зеленски во апликацијата за пораки Телеграм. Тој рече дека тој, највисоките воени команданти и високи владини претставници разговаралеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градот Днипро, во централно-источна Украина, минатата ноќ бил цел на 16 ракети и 20 руски експлозивни дронови, соопшти украинската армија. Loading… Украинската воздушна одбрана уништи четири крстаречки ракети и 20 нападни беспилотни летала Шахед за време на ноќниот напад, се наведува во соопштението. Не се соопштуваат други детали.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск го осуди рускиот ракетен напад врз станбена зграда во која загинаа 45 лица, меѓу кои две деца, во источниот украински град Днипро, нарекувајќи го нападот потресен. Loading… Како и во речиси сите негови јавни настапи откако Русија ја нападна Украина минатиот февруари, Френсис апелираше за мир на неговатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави дека последниот руски напад на Днипро го шокирал целиот свет, а од погодените станбени згради биле извлечени повеќе од 40 тела. Loading… Тој во моментов е на Светскиот економски форум во Давос и за Еуроњуз изјави дека Украина се надева дека наскоро ќе добиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет и четири лица загинаа по напад на руски крстосувачки ракетен напад врз станбен блок во Днипро изминатиот викенд, рече градоначалникот. Loading… Градоначалникот Борис Филатов на социјалните мрежи го објави новиот број на починати. Бројот се зголеми по претходното соопштение дека загинале 41 лице, меѓу кои четири деца, изјави КирилоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олексеј Арестович утрово поднесе оставка. Loading… Да потсетиме, Арестовиќ предизвика бура со својата изјава по нападот на Днипро. Арестович претходно беше познат како личност склона кон контроверзни изјави во кои директно или индиректно се судри со командантите на вооружените сили на Украина, локални политичариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уште едно тело на дете е пронајдено утрово во урнатините на Днипро, со што вкупниот број на загинати во саботниот руски ракетен напад во источна Украина се искачи на 41, соопштија украинските власти. Loading… „Загинаа вкупно 41 лице, меѓу кои четири деца, 79 лица се повредени, од кои 16 деца,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ги осудува руските напади врз украинската инфраструктура и цивилни цели, вклучително и ракетирањето на станбен блок во градот Днипро, изјави денеска шведскиот премиер Улф Кристерсон на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Loading… „Шведската влада силно ги осудува континуираните, систематски руски напади врз цивили, цивилни целиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес беше објавен идентитетот на 15-годишното девојче кое беше убиено во руски ракетен напад врз деветкатница во Днипро. Loading… Нејзиниот идентитет и фотографии ги објави Емине Џепар, заменик шеф на украинската дипломатија Дмитро Кулеба. „Марија Лебид имаше само 15 години. Таа беше претседателка на класот и танчерка. Кога руски проектилПрочитај повеќе