Кличко: Нападот на Днипро го шокираше целиот свет

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави дека последниот руски напад на Днипро го шокирал целиот свет, а од погодените станбени згради биле извлечени повеќе од 40 тела.

Loading...

Тој во моментов е на Светскиот економски форум во Давос и за Еуроњуз изјави дека Украина се надева дека наскоро ќе добие ракети Патриот од Соединетите Американски Држави.

„Досега имаме извлечено повеќе од 40 тела од станбената зграда, десет лица се водат како исчезнати и дефинитивно ќе има повеќе од 50 загинати и најмалку 500 повредени. Затоа, воздушната одбрана ни е во моментов приоритет и се надеваме дека ќе Наскоро добиваат ракети „Патриот“ од САД, иако ни треба поголема поддршка во оружје за да се одбраниме, да ја одбраниме нашата татковина. Ова сега е од најголема важност за сите граѓани на Украина“, рече Кличко.

Градоначалникот на Киев се заблагодари за сето она што Украина го добила досега од западните сојузници бидејќи, како што рече, тоа е од витално значење.

Тој, сепак, додаде дека „сѐ оди премногу бавно“.

„Зборуваме за вооружени системи и ракетни системи, но испораката е бавна. Ние плаќаме за тоа со животите на нашите граѓани. Ако е можно, би било одлично ако добиеме одбранбено оружје уште побрзо“, рече тој.

Коментирајќи ги се погласните разговори за нов копнен напад, особено на главниот град во наредните месеци, Кличко вели дека Киев „бил и останува цел на руските агресори“.

„Затоа сум повеќе од убеден дека ќе се случи напад и затоа мораме да бидеме подготвени за таков напад. Затоа ни треба одбранбено оружје за заштита на граѓаните на Украина. Јас сум одговорен за безбедноста на луѓето како градоначалник на Киев и затоа сум тука во Давос каде што зборуваме за оружје“, нагласи тој.

Loading...

Да потсетиме, Кличко претходно изјави дека инфраструктурата на украинската престолнина може да се урне во секој момент бидејќи спорадичните руски ракетни напади со опаѓање на температурите ги ставаат локалните власти под зголемен притисок.

Тој ги повика западните сојузници да ја забрзаат испораката на системи за противвоздушна одбрана.

Во меѓувреме, западните лидери продолжија да го осудуваат рускиот напад на станбен блок во Днипро, каде што бројот на загинати се искачи на 44.

Зградата во Днипро беше погодена од руски проектил во саботата. Вкупно 44 лица загинаа, меѓу кои пет деца, соопшти украинското Министерство за одбрана. Во истиот напад беа повредени 79 лица, меѓу кои 16 деца.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека руските сили „не гаѓале станбени згради“, туку дека „оперирала украинската воздушна одбрана“.

Патем, шефот на кабинетот на украинскиот претседател изјави во Давос дека повеќе од 9.000 цивили, меѓу кои 453 деца, се убиени од почетокот на војната во Украина во февруари минатата година.

„Регистриравме 80.000 злосторства извршени од Русите и повеќе од 9.000 цивили се убиени, од кои 453 се деца“, рече Јермак за време на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, пренесе Ројтерс.

„Нема да одобриме никаков чин на тортура или одземање живот, секој криминалец ќе одговара“, рече тој, додавајќи дека Украина сака специјален меѓународен трибунал да им суди на руските политичари и репарации за уништувањето на војната.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.