Дмитри Кулеба

Сподели со своите пријатели

Во понеделник, Украина планира да повика на отстранување на позицијата на Русија како постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба доцна во неделата навечер по средноевропско време. Loading… – Утре и официјално ќе го кажеме нашиот став. Имаме многу едноставноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 30 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во руски ракетен напад на железничка станица во источна Украина додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедни делови на земјата, соопшти државната железничка компанија. Loading… Беше кажано дека две руски ракети ја погодиле станицата во градот Краматорск,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавошоглу изјави денеска дека министрите за надворешни работи на Русија и Украина, Сергеј Лавров и Дмитриј Кулеба, би можеле повторно да се сретнат во Турција за една или две недели. Loading… „Може да се одржи состанок на повисоко ниво, барем меѓу министрите, во рокПрочитај повеќе