дестинации и патувања

red and white concrete building

Сподели со своите пријатели

Во Барселона посетителите беа прскани со водени пиштоли како знак на гнев кај локалното население поради прекумерниот туризам. Loading… Од друга страна, во Копенхаген туристите ќе добиваат финансиски и други стимулации за доаѓање – се додека се однесуваат одговорно. Се чини дека главниот град на Данска го спречува трендот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жител на главниот град на Норвешка, Халфдан, е главната ѕвезда на оваа необична реклама. Loading… „Да бидам искрен, не би дошол овде. Дали е ова дури и град? Сè е толку достапно. Јас пораснав овде и моментално живеам овде, за жал“, започна 31-годишниот Халфдан. „И не разбирам зошто луѓето пливаат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сакате да патувате, но не сте милионер и не можете постојано да бидете на пат, можеби сте налетале на Дру Бински на YouTube или на некоја социјална мрежа… Loading… Овој Американец ја завршил својата мисија во 2021 година, на возраст од 30, и ги посети сите земји во светот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Улцињ, Црна Гора, се отвора првата плажа за сите муслиманки кои носат хиџаб. Loading… Оваа плажа ќе биде затворена, со околу 10-20 лежалки, а пристапот за сите останати ќе биде забранет. Инаку, познато е дека во Улцињ муслиманите се мнозинство од населението. Според податоците од пописот од 2011 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секоја година на почетокот на летната сезона во весниците се појавуваат наслови како се зема храна од туристите на границата Евзони. Loading… За што всушност се работи? Според грчките царински прописи, забранет е увоз на месо и млечни производи, лесно расиплива храна (непакувана) како и увоз на растенија. Ограничувања имаПрочитај повеќе

photo of beige temple

Сподели со своите пријатели

Амр Або Зејад, 45-годишен татко на три малолетни деца, веќе три години работи како возач во Каиро, а неговата работа никогаш не била полоша од последните месеци. Loading… Откако израелско-палестинската војна ескалира пред шест месеци во соседниот Појас Газа, бројот на странски туристи во Египет е намален. „Ми се јавиПрочитај повеќе

a group of people standing around a fountain

Сподели со своите пријатели

Монетите кои туристите ги фрлаат во познатата римска Фонтана ди Треви, заради здравје или љубов и среќа, се вадат од барокната фонтана два пати месечно. Loading… Потоа парите се носат во хуманитарната организација на Католичката црква, Каритас.     Оваа организација потоа ги брои ситните пари од фонтаната и гиПрочитај повеќе

white cruise ship

Сподели со своите пријатели

Тригодишното крстарење, кое требаше да се одржи на бродот Life at Sea Cruises, беше откажано поради проблеми со осигурувањето. Loading… Сепак, таквата идеја не е напуштена, па пристигнува неговиот наследник и ќе ги носи патниците на уште подолго патување. Вила Ви Резиденс, долгорочен стартап за крстарење, го потврди купувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доаѓањето на зимата нè радува поради празниците, дружењето, патувањата, гледањето филмови со нашите омилени колачи, но и радостите на снегот на кои секогаш се надеваме. Loading… Меѓутоа, ако снегот повторно не заобиколи оваа зима, секогаш можете да се одлучите да презимувате во регионот. Имено, Словенија е идеална дестинација доколку баратеПрочитај повеќе

Body of Water With People Rowring on Boat Beside Tall Building

Сподели со своите пријатели

Дневните посетители на Венеција во одредени денови од 25 април следната година ќе треба да платат влез од пет евра, соопштија денеска градските власти. Loading… Градскиот совет веќе во септември договори пробна исплата на влезната такса, а сега го објавија и календарот кога ќе наплатат влезница. Градските власти одлучија дневнитеПрочитај повеќе