Чеченија (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ги повика сите федерални ентитети да иницираат „самомобилизација“ и да не чекаат Кремљ да прогласи вонредна состојба. Loading… Кадиров тврдеше дека секој федерален ентитет мора да ја докаже својата подготвеност да и помогне на Русија со регрутирање најмалку 1.000 војници, наместо да држи говори и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров го критикуваше раководството на руската војска поради украинската офанзива во североисточна Украина. Loading… Кадиров на својот канал Телеграм предложи дека рускиот претседател Владимир Путин можеби не е свесен за реалната ситуација, пишува Гардијан. „Направија грешки и мислам дека ќе ги донесат потребните заклучоци. Доколку нема промениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службата за безбедност на Украина поднесе обвинение за воени злосторства против шефот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров. Loading… СБУ на својот канал Телеграм објави дека собрала „безусловни докази за воените злосторства извршени од Рамзан Кадиров“, пренесува Тасс. Покрај лидерот на Чеченија, се додава, собрале и докази за воени злосторства извршениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните политичари треба да се откажат од стратегијата за распаѓање на Русија и да размислуваат како да градат соработка со неа, напиша лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров на својот канал Телеграм. Loading… „Западниот свет очигледно сè уште не може да разбере една работа. Денешна Русија не е Сојуз наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави на Телеграм дека Мариупол конечно паднал и дека целата територија се „чисти од украинските нацисти“. Loading… Тој објави видео од чеченските војници кои стојат пред запалена зграда и ја слават победата.   Ова е планот на ЕУ да се ослободи од руската нафта и гас.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рамзан Кадиров, лидерот на руската република Чеченија, изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Loading…   Украина предложи преговори на Русија во Мариупол   „Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченските борци заедно со руските и проруските сили во украинскиот регион Луганск го зазедоа градот Рубижне и блиската Кремина, според снимките што кружат на социјалните мрежи. Loading… Сликите од Рубижне покажуваат значително уништување во центарот на градот и северните области.   Украина предложи преговори на Русија во Мариупол   СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров доцна синоќа му испрати порака на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој рече дека „Украина е подготвена да се бори десет години“. Loading…   Зеленски: Русите подготвуваат офанзива, сакаат да го уништат истокот на Донбас   – Читам дека Зеленски изразил подготвеност да се бори десет години.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бидејќи не е тајна дека Рамзан Кадиров долго време ја поддржува полигамијата, што не е толку невообичаено во неговата земја, но технички е спротивно на законот на Руската Федерација, чеченскиот лидер и еден од блиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, според „Проект“, партнер на OCCRP (Проект за известување заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рамзан Кадиров, лидерот на Чеченија, даде неколку изјави од почетокот на руската инвазија на Украина. Loading… Во својата последна изјава тој повторно го шокираше светот, ако може да и се верува на украинската NEXTA, Кадиров рекол:   Украина ги предупреди преговарачите: Не јадете и не пијте на преговорите, би можелеПрочитај повеќе