ChatGPT

UNK UNK UNK UNK building

Сподели со своите пријатели

Откако Сем Алтман се врати како извршен директор на OpenAI, компанијата објави – во пресрет на првата годишнина од ChatGPT – дека сега ќе го вклучи Мајкрософт како набљудувач без право на глас во својот одбор. Loading… Останува прашањето зошто најголемиот инвеститор на компанијата воопшто не бил во нејзиниот одбор,Прочитај повеќе

a computer chip with the word gat printed on it

Сподели со своите пријатели

OpenAI го објави својот најнов јазичен модел, кој може да поддржува подолги прашања и ќе биде поевтин за програмерите. Loading… За време на својата прва конференција за развивачи, OpenAI го покажа GPT-4 Turbo. Тоа е најновата верзија на компанијата на моделот на јазик со вештачка интелигенција, која го напојува четбототПрочитај повеќе

a cell phone sitting on top of a laptop computer

Сподели со своите пријатели

OpenAI, стартап компанија позната по развојот на вештачка интелигенција, во понеделникот објави нова функционалност за својата платформа ChatGPT, вклучувајќи ја и можноста за интеракција со глас. Loading… Овој чекор ги подобрува можностите на моментално достапните гласовни асистенти како што се Amazon Alexa и Apple Siri со воведување нови функции иПрочитај повеќе

a close up of a computer screen with a purple background

Сподели со своите пријатели

Популарниот четбот за вештачка интелигенција ChatGPT покажува значајна и систематска левичарска пристрасност, открија британските истражувачи. Loading… Според новата студија на Универзитетот во Источна Англија, ова вклучува фаворизирање на Британската Лабуристичка партија и Демократската партија на претседателот Џо Бајден во САД. Загриженоста за вградената политичка пристрасност во ChatGPT претходно беше покренатаПрочитај повеќе

a green square with a white knot on it

Сподели со своите пријатели

Има добри вести за корисниците на Android – ChatGPT за Android ќе започне следната недела. Loading… Веста беше објавена на Твитер, а апликацијата е веќе наведена на Google Play Store. Апликацијата моментално не е достапна за преземање, но корисниците можат да го изразат својот интерес со кликнување или допирање наПрочитај повеќе

a close up of a computer screen with the word chat on it

Сподели со своите пријатели

OpenAI, креаторот на најпопуларната алатка за вештачка интелигенција, ChatGPT, за прв пат се соочува со намалување на бројот на корисници. Loading… Според компанијата за анализа на податоци Similarweb, количината на мобилни и десктоп сообраќај во ChatGPT е намалена за речиси 10 проценти во јуни, во споредба со мај оваа година.Прочитај повеќе

a close up of a computer screen with the word chat on it

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 101.000 кориснички сметки на ChatGPT се продаваат на дарк веб. Loading… Станува збор за профили кои биле украдени минатата година од малициозен софтвер дизајниран да краде информации. Group-IB известува дека нејзините експерти пронашле повеќе од 100.000 компромитирани ингеренциите во дневниците на малициозен софтвер за крадење информации што сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

OpenAI сака корисниците да наоѓаат грешки во ChatGPT. Компанијата објавува „Програма за награда за багови“. Loading… Компанијата сака да ги награди луѓето кои ќе пријават какви било безбедносни пропусти, ранливости или други проблеми во системот на вештачка интелигенција. Наградата е отворена за сите, од истражувачи до луѓе кои сакаат даПрочитај повеќе

chat, ai, chatbot

Сподели со своите пријатели

Француското тело за заштита на приватноста CNIL соопшти дека истражува неколку жалби против ChatGPT откако апликацијата беше забранета во Италија. Loading… „CNIL прими неколку поплаки за апликацијата ChatGPT и ги истражува“, изјави агенцијата за Ројтерс. Претходно, шпанската агенција за заштита на податоци АЕПД побара од Европскиот комитет за заштита наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија би можела да го следи примерот на Италија и да го блокира ChatGPT поради безбедносни грижи, изјави германскиот комесар за заштита на податоци Урлих Келбер за весникот Habdelsblatt. Loading… Италијанските регулатори издадоа извршна забрана за четботот ChatGPT пред неколку дена, но исто така започнаа истрага за потенцијално прекршување наПрочитај повеќе