чај

traditional, green, tea

Сподели со своите пријатели

Лековитиот чај од коприва е популарне ширум светот затоа што избоилува со голема количина на витамини, минерали и хлорофил кои го зајакнуваат имунитетот и помагаат во лекувањето на разни болести, прелада и воспаление. Loading… Ако сте подложни на чести прелади и воспаленија, копривата може да ви го зајакне имунитетот, затоаПрочитај повеќе

tea, herbal, drink

Сподели со своите пријатели

Иако ни е на дофат, ние често го занемаруваме фактот колку е здрав босилекот. Loading… Чајот од босилек е особено здрав и се користи за ублажување на инфекции и воспалителни процеси во организмот. Оваа зелена боја содржи камфор, минерални соли, растителни влакна, есенцијални масла и многу други. Покрај тоа, богатоПрочитај повеќе

person holding kettle

Сподели со своите пријатели

Во последните година дена скоро и да нема човек кој не е под стрес, а тоа резултира со несоница кај многумина. Loading… Иако постојат одредени лекови за такви болести, луѓето честопати бараат помош од природата пред да посегнат по нив. Чаевите се корисни, дејствуваат брзо, ги релаксираат срцето и мускулите,Прочитај повеќе

Glass Mug

Сподели со своите пријатели

Чајот има бројни придобивки за нашето здравје, а е богат со кофеин, флавоноиди и флуор. Една студија покажала дека пиењето три шолји чај редовно може да го намали ризикот од срцеви заболувања за 11 проценти. Loading… Сепак, прекумерното консумирање чај може да доведе до некои проблеми. На пример, танините, хемискитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утринската рутина и малите навики кои ги имаме се многу поважни за остатокот од денот отколку што многумина мислат. Честопати слушаме дека би било добро да се стане малку порано, а потоа да се одвои време за себе и да се ужива во здрав и хранлив појадок, но и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Губењето на вишокот килограми понекогаш може да се покаже како невозможна мисија. Важно е не само да го промениме начинот на исхрана, да спортуваме, но и да се довериме на некои природни додатоци кои го помагаат слабеењето. Денес споделуваме листа со едни од најефикасните билки кои може да се консумираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Дубаи е направена најголемата шолја чај во светот, која го собори Гинисовиот рекорд. Во огромната шолја чај има точно 5.000 литри растителен напиток. Разиграни роботи срушија Гинисов рекорд (видео) Loading… Шолјата чај за Гинис е висока околу три и пол метри и имала радиус од метар и половина, додекаПрочитај повеќе