Цаи Инг-вен

assorted-color cars on road

Сподели со своите пријатели

Избирачките места беа отворени денеска на претседателските и парламентарните избори во Тајван, кои Кина ги опиша како избор меѓу војна и мир, а се одржуваат додека Пекинг го засилува притисокот. Loading… Тајван, пишува Ројтерс, е демократска успешна приказна од одржувањето на првите директни претседателски избори во 1996 година. Кина гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пекинг рече дека претседателката Цаи Инг-вен го турка Тајван во „бурно море“ откако Кина одржа воени вежби како одговор на неодамнешната средба на Цаи со претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти во Калифорнија и предупреди „против дослух на сепаратистичките сили и странската сила“. Loading… Цаи рече дека патувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска испрати воени бродови и десетици борбени авиони во Тајван и почна воени вежби како одговор на средбата меѓу претседателката на Тајван и претседателот на Претставничкиот дом на САД претходно оваа недела, соопшти владата на островот. Loading… Ова го означи почетокот на воените вежби „Обединет меч“ околу Тајван, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина воведува санкции врз раководството на претседателската библиотека Роналд Реган и други организации со седиште во САД и Азија, како одговор на средбата меѓу претседателот на Претставничкиот дом на САД и претседателот на Тајван. Loading… Кевин Мекарти и Цаи Инг-вен се сретнаа во средата во библиотеката Роналд Реган во долинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска повторно испрати воени бродови, хеликоптер и борбен авион во близина на Тајван, вториот ден по средбата на тајванскиот лидер и претседателот на Претставничкиот дом на САД, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Loading… Три кинески воени бродови поминаа низ водите околу автономниот остров, соопшти Министерството, додавајќи дека борбен авионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди средбата на тајванската претседателка Цаи Инг-вен и претседателот на Претставничкиот дом на САД Кевин Мекарти во Калифорнија и нагласи дека Кина ќе го брани својот суверенитет и територијален интегритет, јави Ксинхуа. Loading… „Кина цврсто се спротивставува и силно го осудува овој чин“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајван објави дека открил три воени бродови и кинески антиподморнички хеликоптер во близина на островот во четвртокот наутро, по состанокот во Калифорнија меѓу претседателката Цаи Инг-вен и претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти. Loading… – Еден авион на Народноослободителната војска и три брода на морнарицата на Ослободителната народнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен во среда патува за САД, а главна цел на нејзиното патување ќе бидат Гватемала и Белизе, со кои сака да ги зајакне билатералните врски бидејќи минатата недела Тајпеј загуби еден од ретките сојузници што се свртеа кон соработка со Пекинг. Loading… – Надворешниот притисок нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Кина денеска соопшти дека оваа земја остро се спротивставува на планираната посета на тајванската претседателка Цаи Инг-вен на САД, на пат кон земјите од Централна Америка. Loading… Пекинг упати силен протест до Вашингтон преку дипломатски канали, додава кинеското Министерство за надворешни работи, пренесува Ројтерс. ПортпаролкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен изјави денеска по состанокот со членовите на американскиот Конгрес кои во моментов се во петдневна посета на Тајван дека Тајпеј ќе ја зајакне воената соработка со САД и другите пријателски земји за да го запре „ширењето на авторитаризмот. Loading… „Тајван уште поактивно ќе соработува со САДПрочитај повеќе