Претседателката на Тајван патува во САД. Кина: Ова е провокација

Сподели со своите пријатели

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен во среда патува за САД, а главна цел на нејзиното патување ќе бидат Гватемала и Белизе, со кои сака да ги зајакне билатералните врски бидејќи минатата недела Тајпеј загуби еден од ретките сојузници што се свртеа кон соработка со Пекинг.

Loading...

– Надворешниот притисок нема да ја намали нашата определба да бидеме активни на меѓународната сцена – изјави Цаи на новинарите на аеродромот пред да замине од Тајван.

– Смирени сме и одлучни. Нема да попуштиме и нема да провоцираме (други) – додаде таа.

Белизе и Гватемала се меѓу 13-те земји кои официјално го признаа Тајван, на големо жалење на Пекинг, бидејќи Хондурас воспостави дипломатски врски со Кина во неделата.

Кина го смета автономниот остров за дел од својата национална територија и сака да го окупира со сила, доколку е потребно.

Во име на принципот „една Кина“, ниту една земја не треба да одржува официјални врски со Пекинг и Тајпеј во исто време.

По посетата на Њујорк, Цаи ќе ја продолжи десетдневната турнеја, по што ќе се сретне со претседателот на Гватемала Алехандро Џаматеј и со премиерот на Белизе Џон Бричено, се наведува во соопштението за печатот од кабинетот на тајванскиот претседател.

На враќање за Тајван ќе застанат во Лос Анџелес.

Loading...

Канцеларијата за прашања на Тајван во Пекинг го нарече патувањето на Цаи во САД како „провокација“ во средата.

– Таканареченото запирање на тајванската лидерка (во САД) на нејзиното патување е всушност провокација со која сакаат да добијат независност со помош на САД – изјави портпаролката Жу Фенглијан.

– Апсолутно нема причина Кина да го користи ова како изговор за претерана реакција или за зголемен притисок врз Тајван – изјави за новинарите во средата висок функционер на американската влада, кој сакаше да остане анонимен.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.