Бил Гејтс

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Бил Гејтс вели дека повеќе би сакал да купи вакцини отколку да патува на Марс, бидејќи смета дека тоа не е добар начин за трошење пари. Loading… „Доста е скапо да се оди на Марс. Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите многу животи – илјада долариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бил Гејтс често предупредува на егзистенцијални глобални закани, како што се климатските промени и идните пандемии. Loading… А сепак, ко-основачот и милијардер на Мајкрософт е оптимист за иднината на човештвото на Земјата. Дури и земајќи ги предвид сите предизвици со кои се соочуваат сегашните и идните генерации, Гејтс е уверенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со оглед на тоа што Мајкрософт претстави свои телефони кои работат на Андроид, би очекувале Гејтс да користи уреди од компанијата што ја основал и раководел долги години како извршен директор. Loading… Бил Гејтс помина долго време на врвот на листата на најбогати луѓе во светот, и иако веќе некоеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Коосновачот на Мајкрософт и американски милијардер Бил Гејтс ја даде својата проценка за некои од најжешките актуелни концепти во технологијата, откривајќи дека не мисли ништо на Web3 и метапросторот. Loading… Од друга страна, Гејтс верува дека вештачката интелигенција (АИ) е „прилично револуционерна“ технологија. Гејтс го даде своето мислење за технолошкитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондацијата Гејтс беше критикувана дека е премногу моќна и влијателна во глобалното здравје, вклучително и Светската здравствена организација, без да преземе соодветна одговорност. Loading… Во годишното писмо објавено во вторникот, извршниот директор Марк Сузман одговори на тие критики, истовремено најавувајќи дека фондацијата ќе потроши 8,3 милијарди долари оваа година, штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа година познатиот американски инвеститор Ворен Бафет го престигна Џеф Безос на листата на најбогати луѓе, а сега се заканува дека ќе го симне од тронот Бил Гејтс како втор најбогат Американец, по Илон Маск. Loading… Познатиот инвеститор и извршен директор на Беркшир Хатавеј имаше проценета вредност од 108 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс ќе одвои 1,23 милијарди евра за борба против детска парализа ширум светот. Loading… Покрај тоа, овие пари ќе бидат искористени за да се спречи појавата на нови варијанти на вирусот кои би можеле да ги избегнат постоечките вакцини. Соопштението беше објавено на Светскиот здравствен самитПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои од најбогатите луѓе во светот финансираат голем „лов на богатство“ на западниот брег на Гренланд, сето тоа со хеликоптери и предаватели. Loading… Климатската криза брзо го топи мразот на Гренланд што, иронично, отвора можност за инвеститорите и рударските компании кои бараат клучни минерали важни за транзицијата кон зелена енергија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ко-основачот на Мајкрософт, милијардерот Бил Гејтс објасни зошто не поседува никаква дигитална валута или зошто не инвестира во криптовалути. Loading… Тој рече дека не инвестира во криптовалути затоа што сака да инвестира во работи со „вредни резултати“ и кои даваат одреден придонес во општеството. „Сакам да инвестирам во работи коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот и основач на „Мајкрософт“ Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинд, кои се големи светски филантропи, сметаат дека претседателот на САД Доналд Трамп би требал да се однесува кон луѓето со поголемо почитување, особено кон жените, но и дека треба да продолжи со вложување во сиромашните земји поради „добробит наПрочитај повеќе